تحولات عراق؛ حرکت السودانی برای تشکیل دولت، بررسی راه خروج از بن بست در دیدار العامری و طالبانی

نشست السودانی و نمایندگان پارلمان

تهران-ایرنا- تشریح برنامه دولت مدنظر محمد شیاع السودانی برای نمایندگان، بررسی راه‌حل‌های خروج از بحران سیاسی عراق در دیدار العامری و طالبانی، تاکید چارچوب هماهنگی شیعی بر پایان کار دولت الکاظمی و پایان دادن چارچوب به شایعات درباره تغییر نامزد نخست‌وزیری مهمترین رویدادهای خبری عراق در چند ساعت گذشته بوده است.

**دیدار السودانی با نمایندگان پارلمان عراق
منابع خبری عراق امروز (سه‌شنبه) اعلام کردند که محمد شیاع السودانی نامزد چارچوب هماهنگی شیعی برای تصدی پست نخست‌وزیری عراق در سالن پذیرایی پارلمان با جمعی از نمایندگان دیدار کرد.
برپایه این گزارش، السودانی در این جلسه غیررسمی برنامه دولت خود را برای نمایندگان حاضر تشریح کرد.
رسانه‌های عراق در این باره گزارش دادند که این جلسه رسمی و الزام آور تلقی نمی‌شود زیرا تعداد نمایندگان حاضر در جلسه به حد نصاب نرسیده و اکثر نمایندگان حاضر از چارچوب هماهنگی هستند.
**بن‌بست سیاسی، محور دیدار العامری و بافل طالبانی در بغداد
رسانه‌های عراق اعلام کردندکه هادی العامری رهبر ائتلاف افتح و از رهبران چارچوب هماهنگی شیعی امروز در دفترش در بغداد میزبان بافل طالبانی رئیس اتحادیه میهنی اقلیم کردستان عراق بود.
بر پایه این گزارش در این دیدار راه های خروج از بن بست سیاسی عراق مورد بررسی قرار گرفت.
العامری و طالبانی همچنین درباره پرونده های مهم دیگر عراق تبادل نظر کردند.
**تاکید چارچوب هماهنگی شیعی بر پایان کار دولت الکاظمی
همزمان با دیدار السودانی با جمعی از نمایندگان پارلمان، "سعد السعدی" عضو چارچوب هماهنگی شیعی در گفت‌وگو با خبرگزاری المعلومه اعلام کرد که این چارچوب درصدد تشکیل دولت جدید در عراق است.
وی گفت که رهبران چارچوب هماهنگی شیعی بر خواسته خود برای پایان کار دولت مصطفی الکاظمی پایبند هستند.
وی افزود: عراق از بحران‌های اقتصادی و سیاسی زیادی رنج می‌برد و روند دموکراتیک به سمت حفاظت از نهادهای دولتی پیش می‌رود و ما اجازه ادامه کار دولت الکاظمی را نخواهیم داد.
**نامزد کردها برای ریاست‌جمهوری با ازسرگیری جلسات پارلمان معرفی می‌شود
"هدایت طاهر" از رهبران اتحادیه میهنی کردستان عراق در کرکوک امروز تایید کرد که دو حزب اتحادیه میهنی و حزب دموکرات با فعال شدن پارلمان نام نامزد ریاست جمهوری را اعلام خواهند کرد.
طاهر گفت: نشست‌های اتحادیه میهنی و حزب دموکراتیک در پرونده نامزد ریاست جمهوری مثبت است و در این جلسات پیشرفت‌هایی به سمت دستیابی به راه حل وجود دارد.
وی افزود: زمانی که جلسات پارلمان ازسر گرفته شود و نوبت به طرح مسائل مربوط به نامزد ریاست جمهوری برسد نام نامزد این سمت اعلام می‌شود و مشکلی از این بابت وجود ندارد.
**چارچوب هماهنگی عراق: السودانی تنها نامزد ما برای پست نخست‌وزیری است
کمیته چارچوب هماهنگی نیروهای شیعه عراق دوشنبه شب در بیانیه‌ای تأکید کرد که «محمد شیاع السودانی» تنها نامزد این گروه برای پست نخست‌وزیری است.
در بیانیه کمیته چارچوب هماهنگی نیروهای شیعه آمده است که اعضای این کمیته شامگاه دوشنبه نشستی را برگزار کردند.
در ادامه این بیانیه آمده است: در این نشست که با حضور همه رهبران این کمیته برگزار شد، آخرین وضعیت سیاسی و امنیتی در عراق مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
کمیته چارچوب هماهنگی نیروهای شیعه از تلاش‌های مهمی که برای موفق برگزار شدن مراسم اربعین امام حسین (ع) صورت گرفت، قدردانی کرد.
این کمیته همچنین بار دیگر اعلام کرد که تنها نامزدش برای نخست وزیری، محمد شیاع السودانی است و شایعات دیگر در این باره را رد کرد.
اعضای چارچوب هماهنگی در پایان، آمادگی‌های لازم برای از سر گیری مجدد فعالیت پارلمان و انجام وظایف آن بر مبنای قانون اساسی را بررسی کردند.
**تشکر سفیر ایران از دولت و ملت عراق در سفر به سامراء
سفیر جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه در سفر به شهر سامراء با مقام‌های این شهر دیدار و به نمایندگی از دولت و ملت ایران مراتب تقدیر و تشکر خود را از حسن همکاری و مهمان نوازی آنان در ایام اربعین ابراز داشت.
«محمد کاظم آل صادق» در سفر به شهر مقدس سامراء ملاقات و دیدارهای متعددی با مسئولان محلی و فرماندهان نظامی و امنیتی این شهر که در ارتباط مستقیم با اربعین فعالیت داشتند، انجام داد.
سفیر جمهوری اسلامی در این سفر با مسئولان آستان مقدس امامین عسکرین، فرماندهی عملیات سامراء و فرماندار این شهر دیدار و گفت وگو کرد.
وی در این دیدار به نمایندگی از دولت و ملت ایران مراتب تقدیر و تشکر خود را از حسن همکاری و مهمان نوازی مسئولان و مردم شهر سامراء در ایام اربعین ابراز داشت.
آل صادق در این سفر همچنین در توقفی کوتاه در پست‌های ایست و بازرسی متعلق به نیروهای سرایا السلام که مسئولیت مستقیم در حفظ امنیت شهر و زائران را دارند از آن مجموعه نیز تقدیر کرد.

 • رهبر انصارالله: آمریکا در تلاش برای مصادره استقلال ملت یمن بود

  رهبر انصارالله: آمریکا در تلاش برای مصادره استقلال ملت یمن بود

  تهران – ایرنا – عبدالملک بدرالدین الحوثی رهبر جنبش انصارالله یمن…

 • آمادگی روسیه برای گسترش روابط با آمریکای لاتین

  آمادگی روسیه برای گسترش روابط با آمریکای لاتین

  تهران-ایرنا- ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در دیدار با سفرای کشورهای…

 • تشدید درگیری میان هندوهای تندرو و مسلمانان در لستر انگلیس

  تشدید درگیری میان هندوهای تندرو و مسلمانان در لستر انگلیس

  لندن – ایرنا – تنش و درگیری میان هندوهای تندرو و مسلمانان، به دنبال…

 • آمادگی ناتو برای اعزام نیروهای نظامی به کوزوو

  آمادگی ناتو برای اعزام نیروهای نظامی به کوزوو

  تهران-ایرنا- معاون فرماندهی سازمان ناتو در کشور کوزوو گفت ;i در صورت…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.