۱۴۳ پروژه بخش کشاورزی خراسان جنوبی افتتاح شد

در این مراسم که استاندار خراسان جنوبی و معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی حضور داشتند طرح احیا و مرمت قنات روستای عیلکی شهرستان خوسف به نمایندگی از ۱۴۳ پروژه بخش کشاورزی استان افتتاح شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی روز سه‌شنبه در این آیین گفت: مجموع اعتبار این پروژه‌ها هزار و ۷۰ میلیارد ریال است که زمینه اشتغال مستقیم ۱۰۱ نفر را فراهم و ۶۷ هزار و ۷۱۰ نفر از مزایای آن برخوردار می‌شوند.

مهدی جعفری افزود: احیا و مرمت ۷۰۰ متر از قنات ۹۰۰ متری روستای عیلکی با هزینه‌کرد ۹ میلیارد و ۷۲۵ میلیون ریال به بهره‌برداری رسید.

وی بیان کرد: این طرح با مشارکت هشت میلیارد و ۲۶۵ میلیون ریال از محل اعتبارات دولتی و یک میلیارد و ۴۶۰ میلیون از محل خودیاری اهالی روستای عیلکی پایین به اتمام رسیده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار داشت: دبی این قنات ۱۰ لیتر بر ثانیه بود که بعد از احیا و مرمت به ۱۵ لیتر بر ثانیه رسیده است.

وی تصریح کرد: سطح زیر کشت بهره‌مند از آب این قنات ۴۲ هکتار است که زندگی و معیشت ۶۰ خانوار را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

جعفری عنوان کرد: اعتبار این پروژه از محل منابع مالی سال ۱۴۰۰ مصوبات سفر رئیس جمهور تأمین شده است.

وی یادآور شد: مشابه سفرهای استانی رئیس جمهور، استاندار خراسان جنوبی نیز به شهرستان‌ها سفر کرده و شخصا در جریان مشکلات، مطالبات، پتانسیل‌ها قرار گرفته و در مراسم افتتاح پروژه‌ها حاضر می‌شود که جای قدردانی دارد.

سرپرست فرمانداری خوسف هم گفت: به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران اقدامات بسیار خوبی در کشور انجام شده که شهرستان خوسف نیز از این خدمات بی‌بهره نمانده است.

محمدعلی ایمانی افزود: ظرفیت‌هایی در شهرستان خوسف وجود دارد که شکوفایی آن از عهده استان خارج است و عنایت ویژه ملی خواهد توانست این شهرستان را به قطب اقتصادی کشور در عرصه‌های مختلف کشاورزی، دامداری و صنعتی تبدیل کند.

وی شغل عمده جمعیت این شهرستان را کشاورز و دامدار دانست و بیان کرد: شرکت‌های سهامی زراعی، مجتمع گلخانه محمدیه، کشتارگاه صنعتی دام، دشت‌های حاصلخیز خوسف، تولید ۱۲ هزار تن شیر، هزار و ۹۰۰ هکتار کشت باغات عناب و ۷۷ مرغداری، ۶۴ پرواربندی، بزرگترین مجتمع پرواربندی شترمرغ از جمله مزیت‌های این شهرستان است.

سرپرست فرمانداری خوسف با اشاره به کمبود منابع آبی در استان و شهرستان خوسف تصریح کرد: توسعه گلخانه محمدیه و تکمیل مجتمع گلخانه ماژان به مساحت ۵۰ هکتار از جمله درخواست‌های مردم است.

وی عنوان کرد: احیا و مرمت ۱۰۰ رشته قنات به طول ۲۰ هزار متر با اعتبار ۳۰ میلیارد تومان، انتقال آب از طریق لوله به میزان ۴۰ کیلومتر و اعتبار ۱۳ میلیارد تومان، آبیاری کم فشار به میزان ۳۷۵ هکتار با ۷۸ میلیارد تومان اعتبار باید انجام شود.

ایمانی عنوان کرد: در هفته دولت ۸۰ پروژه در شهرستان افتتاح یا عملیات اجرایی آن با اعتبار ۳۰۰ میلیارد تومان آغاز شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.