کی یف مدعی صدور ۱.۵ میلیون تن مواد غذایی شد

به گزارش ایرنا از خبرگزاری رویترز؛ متوقف شدن صادرات غله اوکراین در پی حمله نیروهای روسیه در ۲۴ فوریه (پنجم اسفند ماه) و بسته شدن بندرهای اوکراین، باعث اوج گیری بهای مواد غذایی و نگرانی در باره کمبود در آفریقا و خاورمیانه شد. اما بر اساس توافقنامه میان مسکو و کی یف، این بندرها از ۲۲ ژوئیه (۳۱ تیر ماه) بازگشایی شد.

اوکراین اعلام کرده است که ماهانه ۱۰۰ یا ۱۵۰ کشتی باری می توانند در این بندرها بارگیری کنند.

وزارت زیرساخت اوکراین افزود: تنها در روز سه شنبه ۶ دستگاه کشتی حامل ۱۸۳ هزار تن محصولات کشاورزی از بندرهای دریای سیاه اوکراین خارج شده اند.

اتحادیه بازرگانی غلات اوکراین نیز در بیانیه جداگانه ای اعلام کرده است که ذرت ۶۲ درصد حجم مواد خوراکی و کشاورزی صادراتی این کشور را تشکیل داده و ۱۷ درصد گندم و ۶ درصد جو بوده است. این کشور شرق اروپا، دانه آفتابگردان، کلزا و سویا نیز صادر می کند.

مایکولا سالسکی وزیر کشاورزی اوکراین روز دوشنبه گفت که با بازگشایی تدریجی بندرهای این کشور، میزان صادرات محصولات کشاورزی در اکتبر ممکن است به ۶ میلیون تا ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تن برسد که ۲ برابر میزان ژوئیه خواهد بود.

به گزارش ایرنا؛ کشورهای غربی بعد از تحت فشار قرار گرفتن اوکراین و مشکلات این کشور در تامین تجهیزات نظامی و تسلیحاتی و حتی مواد غذایی، با طرح موضوع نیازمندی شدید جهان به غلات و محصولات کشاورزی اوکراین، توافقی بین مسکو و کی یف با میانجیگری ترکیه به امضا رساندند تا کشتی ها از بنادر اوکراین حرکت کرده و غلات این کشور را صادر کنند و بدین ترتیب برخی کشتی های حامل غلات طی روزهای گذشته راهی بنادر سایر کشورها شده اند.

این اقدام، ارتباط دریایی اوکراین با سایر کشورها بویژه کشورهای غربی را برقرار کرد و فرصتی پیش پای آنها قرار داد تا با استفاده از این شرایط بتوانند تجهیزات نظامی را به بهانه اعزام کشتی برای انتقال غلات اوکراین از طریق دریا به اوکراین برسانند. مین گذاری‌های دریایی در ماه های گذشته در دریای سیاه و اطراف بنادر اوکراین، منجر به این شده بود که اوکراین تحت فشار قرار گرفته و تنها راه تامین تجهیزات و تسلیحات توسط این کشور از راه های زمینی باشد که آن نیز توسط موشک ها و هواپیماهای روسی مورد حمله قرار می گرفت و منهدم می شد و این کشور بشدت از نظر تجهیزات و تسلیحات تحت فشار قرار دارد.

نیروهای روس بعد از شروع جنگ بین روسیه و اوکراین با استفاده از تجهیزات دریایی و هوایی اقدام به از بین بردن نیروی دریایی اوکراین کرده و با استفاده از ناوها و کشتی های جنگی، ارتباطات دریایی کی یف را با خارج قطع کردند. در چنین شرایطی نیروهای اوکراین با قطع ارتباط دریایی شان با خارج تنها از راه زمینی می توانستند با کشورهای حامی خود در غرب ارتباط بگیرند که این راه هم توسط نیروهای روسیه با حملات موشکی و هوایی مورد حمله و تهدید قرار می گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.