نداشتن کارخانه پسماند چالش مهم اردستان است

حسین شواخی روز سه شنبه به مناسبت هفته دولت (۲تا۸ شهریور)درگفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: روزانه افزون بر ۵۰ تن زباله در شهرهای اردستان، زواره، مهاباد و روستاهای تابعه این شهرستان تولید و دفن می‌شود.
وی تصریح کرد: دفن زباله به ویژه در روستاها از مشکلات زیست محیطی اردستان محسوب می‌شود که در خصوص برای بیشتر روستاها جانمایی محل دفن زباله انجام شده که اجرای آن در دست اقدام است.
رییس اداره حفاظت محیط زیست اردستان ادامه داد : هر چند سه نشست کارگروه مدیریت پسماند با چهل و 4 مورد بازدید دریک سال گذشته انجام شده اما هنوز موضوع دفن پسماند به صورت اصولی صورت نمی‌گیرد.
وی همچنین با اشاره به طرح آشنایی کودکان و نوجوانان با مسایل زیست محیطی،افزود: ۵۰۰ دانش آموز اردستانی در ۱۷ مدرسه در قالب طرح محیط بان و محیط یار از آموزش های زیست محیطی بهره مند شدند.
شواخی بهره برداری بی‌رویه از جنگل‌ها و شکار حیوانات در سال‌های گذشته را موجب برهم خوردن بوم‌سازگان (اکو سیستم) منطقه اردستان دانست و افزود: در چند سال گذشته طرح محیط یار و محیط‌بان در بیشتر مدرسه‌های شهرستان به منظور افزایش آگاهی دانش‌آموزان از شرایط زیست محیطی منطقه، لزوم وجود حیات وحش، مدیریت پسماند، ساختار و مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست برای بهبود این موضوع اجرا شده است.
رییس اداره حفاظت محیط زیست اردستان همچنین در خصوص شکار غیر مجاز گفت: در سال گذشته ۱۷ شکارچی متخلف در این شهرستان دستگیر و ۱۰ اسلحه مجاز و ۲ اسلحه غیرمجاز و قاچاق از آنان کشف شده است.
به گزارش ایرنا شهرستان اردستان دارای ۹۴ هزار هکتار جنگل دست کاشت تاغ، ۸۷۰ هزار هکتار مرتع و ۲ زیستگاه حیات وحش شامل منطقه حفاظت شده "کهیاز" با ۹۲ هزار هکتار و منطقه شکار ممنوع "خارو" با ۱۰۲ هزار هکتار وسعت است که گونه‌هایی همچون کَل و بز، قوچ و میش، جبیر، هوبره، زاغ بور، کبک و تیهو، گربه وحشی، روباه، گرگ، کفتار، گربه شنی و کاراکال را داراست.
شهرستان اردستان با افزون بر ۴۳هزار نفر جمعیت در ۱۱۸ کیلومتری شمال شرق اصفهان واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.