موزه فرش شیروان افتتاح شد

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، مدیر کل ثبت و حریم آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی در آیین افتتاح این موزه گفت: موزه فرش، موزه بسیار ارزشمند و حائز اهمیت است و فرش هایی که در این مکان نگهداری می شود، فرش هایی با شاخصه های ملی هستند که از موزه فرش به امانت گرفته شده است.

مصطفی پورعلی اظهار داشت: فرش های این موزه شامل گلیم و فرش دستباف با قدمت بالا از دوره های صفویه، قاجار و پهلوی برخوردار است و به مردم توصیه می شود حتما از این موزه بازدید داشته باشند.

وی خاطر نشان کرد: استان خراسان شمالی از این حیث بسیار حائز اهمیت است، زیرا که نوع فرش و قالیبافی در این منطقه بسیار می تواند توسعه پیدا کند، فرش یکی از شاخصه های اقتصادی، فرهنگی و جاذبه های گردشگری این استان است که تاکنون توسعه خوبی داشته است.

در موزه فرش شیروان، ۱۴ تخته فرش از دوران مختلف در ابعاد ۱۷۵ در ۳۵ در معرض نمایش گذاشته شده که مساحت این مکان ۲۰۰ مترمربع می باشد و برای تجهیز آن ۳ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

بازدید از تپه نادری شیروان از جمله برنامه های مدیر کل دفتر ثبت آثار، حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی در این شهرستان بود.

۲۰ هزار بافنده فرش در خراسان شمالی فعالیت می کنند و حتی منحصر به فردترین فرش جهان که همان فرش دو رویه تمام ابریشم دویدوخ است در این استان بافته می شود.

۶ موزه فعال با مساحت ۱۰ هزار و ۱۵۰ متر مربع در استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی دایر است.

شهرستان شیروان به عنوان دومین شهرستان پرجمعیت خراسان شمالی در ۶۰ کیلومتری شرق بجنورد قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.