توسعه صادرات محصولات حلال معطل بروکراسی اداری نشود

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از سازمان توسعه تجارت، علیرضا پیمان پاک، در جلسه کارگروه هم‌اندیشی و بررسی چالش‌های تجارت محصولات و خدمات حلال با تأکید بر این نکته که فرایند طولانی صدور نشان حلال نباید مانعی مقابل صادرکنندگان و حضور ایران در بازار جهانی محصولات حلال باشد گفت: باید تدبیری اندیشیده شود تا نشان حلال هم‌زمان با صدور مجوز استاندارد به محصولات تولیدی و به‌صورت آنی به محصولات دارای مجوز استاندارد اعطا شود.

وی ادامه داد: متأسفانه بوروکراسی اداری در صدور نشان حلال موجب شده تا تولیدکنندگان ایرانی فرصت حضور در بازار بین‌المللی را از دست بدهند.

رئیس سازمان توسعه تجارت نیز در پایان این نشست در پیشنهادی جهت رفع این مشکل گفت: فهرستی از کالاهایی که داخل جمهوری اسلامی ایران تولید می‌شوند و شبهه‌ای در حلال بودن آنها نیست، تهیه و در اختیار فقیه قرار گیرد تا با یک مجوز کلی، تمامی این محصولات بتوانند به‌صورت آنی نشان حلال دریافت کنند.

وی ادامه داد: تعداد کالاهایی که شبهه‌ای در خصوص حلیت آنها مطرح می‌شود بسیار محدود است و آن فهرست محدود را منوط به ارزیابی‌های انطباق سازمان ملی استاندارد و اظهارنظر فقیه کنیم.

در پایان این نشست مقرر شد تا این فهرست از سوی دبیرخانه شورای سیاست‌گذاری و راهبری تجارت محصولات و خدمات حلال با همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط تهیه و در جلسه‌ای با حضور وزیر صمت، رئیس سازمان ملی استاندارد و نماینده ولی‌فقیه مطرح و تصمیمات لازم اتخاذ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.