تاکید رئیس‌جمهور بر استفاده از ظرفیت‌های پژوهشگاه‌های علوم انسانی برای غنا بخشی به علوم انسانیِ اسلامی

تهران – ایرنا – رئیس جمهور بر ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت‌های فراوان و ارزشمند پژوهشگاه‌های علوم انسانی در حوزه و دانشگاه در جهت غنا بخشیدن به علوم انسانیِ اسلامی تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه روز سه‌شنبه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی بر ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت‌های فراوان و ارزشمند پژوهشگاه‌های علوم انسانی در حوزه و دانشگاه در جهت غنا بخشیدن به علوم انسانیِ اسلامی تاکید کرد.

رئیس شورای‌عالی انقلاب فرهنگی همچنین با تاکید بر ضرورت ایفای نقش و بهره‌گیری از ظرفیت‌های پژوهشگاه‌های علوم انسانی در جهت بازسازی و اصلاح زیرساخت‌های فرهنگی کشور، از اعضای حقیقی و حقوقی این شورا خواست طرح‌ها و پیشنهادهای خود را برای این منظور به دبیرخانه شورا ارائه کنند.

در ادامه جلسه گزارش عملکرد شورای تحول و ارتقای علوم انسانی مطرح و عملکرد این شورا در طول ۱۳ سال سپری شده از تاسیس آن در سال ۱۳۸۸ از سوی اعضا مرور شد.

براساس این گزارش شورای تحول و ارتقای علوم انسانی در این مدت، در ۱۷ کارگروه علمی و با مشارکت ۵۱۰ نفر از اعضای هیئات علمی دانشگاه‌های کشور، ۱۹۲ رشته تحصیلی را در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکترا مورد بازنگری قرار داده یا بدوا تاسیس کرده است.

شورای تحول و ارتقای علوم انسانی با رویکرد اسلامی شدن رشته‌های دانشگاهی علوم انسانی و اجتماعی، بومی‌سازی و متناسب‌سازی رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی با نیازها و زیست‌بوم اجتماعی، اقتصادی و سیاسی ایران اسلامی، ارتقای کارآمدی رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی در راستای تدوین نظام مسائل کشور و توانایی رفع و حل این مسائل و روزآمدسازی رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی با تحولات روز عرصه علم و فناوری در حوزه‌های اقتصاد، سیاست و فرهنگ، با همکاری دانشگاه‌های مرجع و حوزه‌های علمیه کشور همکاری داشته است.

در این مدت ۶۵۶ کتاب در حوزه علوم انسانی در حوزه‌های ۱۷ گانه مورد بررسی در شورای تحول و ارتقای علوم انسانی تالیف شده که ۵۶ مورد آن منتشر و بقیه در دست نهایی سازی و انتشار قرار دارند.

اعضای شورای‌عالی انقلاب فرهنگی پس از ارائه این گزارش ضمن قدردانی از تلاش‌های صورت گرفته، شورای تحول و ارتقای علوم انسانی را مکلف به بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های مراکز پژوهشی و دانشگاهی کشور برای به نتیجه رسیدن این اقدامات کرده و تاکید کردند که صرفا از طریق علوم انسانیِ اسلامی می‌توانیم تحول در فرهنگ و استقرار جامعه اسلامی را محقق کنیم.

همچنین اعضا مقرر کردند که الزامات تقویت شورای تحول و ارتقای علوم انسانی در جلسه بعدی شورا مطرح شود تا مورد بررسی و رسیدگی قرار گیرد.

 • برنامه‌ریزی دولت برای ایجاد ۵ خط انتقال آب دریا به مرکز کشور/معوقات گندم‌کاران بزودی پرداخت می‌شود

  برنامه‌ریزی دولت برای ایجاد ۵ خط انتقال آب دریا به مرکز کشور/معوقات گندم‌کاران بزودی پرداخت می‌شود

  تهران – ایرنا – معاون اول رئیس‌جمهور از برنامه‌ریزی دولت برای ایجاد…

 • پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفوی

  پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفوی

  تهران – ایرنا – حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی درگذشت عالم فرزانه…

 • وزیر کشور: مرز هوایی با عراق باز است/تردد زمینی پس از اطمینان از امنیت کامل زوار

  وزیر کشور: مرز هوایی با عراق باز است/تردد زمینی پس از اطمینان از امنیت کامل زوار

  تهران – ایرنا – وزیر کشور دوراندیشی و عقلانیت مسئولان عراق را سبب…

 • ۲۸۱ نماینده مجلس از اقدامات رئیس جمهور در در موضوع خرید تضمینی گندم قدردانی کردند

  ۲۸۱ نماینده مجلس از اقدامات رئیس جمهور در در موضوع خرید تضمینی گندم قدردانی کردند

  تهران – ایرنا – ۲۸۱ نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به آیت الله…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.