وزارت فرهنگ نیازمند همیاری جامعه ایمانی برای بازگشت مدیریت فرهنگی است

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محمدمهدی اسماعیلی که شب گذشته – یکشنبه ۶ شهریور- به مناسبت هفته دولت در جمع نمازگزاران مسجد آل یاسین تهران حضور یافته بود، با بیان این که شعار محوری دولت در حوزه فرهنگ، «نهضت بازگشت به مساجد» است، گفت: مسجد پایگاه اصلی دولت انقلابی است، زیرا پیروزی انقلاب اسلامی را مدیون مسجد و اهالی مسجد هستیم.

وی مساجد را هسته اصلی و سخت انقلاب اسلامی برشمرد و تصریح کرد: اعضای دولت انقلابی، فرهنگ را متکی به پویایی فعالیت های فرهنگی مساجد، بقاع متبرکه و امامزادگان می دانند و به کانون های گردهمایی مومنین توجه ویژه دارند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: وزارت فرهنگ، شعار فعالیت‌هایش را نهضت بازگشت به مساجد قرار داده، زیرا معتقدیم فعالیت های فرهنگی ‌هنری کشور باید به قلب تپنده‌ حوزه دین بازگردد و مسجد، کانون فعالیت های فرهنگی و هنری شود.

وی خاطرنشان کرد: هرچقدر فعالیت های فرهنگی و هنری کشور از خاستگاه بومی و دینی فاصله بگیرد، مدیریت امور به همان مقدار دشوار می‌ شود. به طوری که اگر برنامه های فرهنگی و هنری را از مساجد دور کنیم، در مسیر دستیابی به اهداف متعالی حوزه فرهنگ به موانع برخورد می کنیم.

عضو کابینه دولت سیزدهم ادامه داد: دولت مردمی به دنبال تحقق عدالت فرهنگی است و بر همین اساس زیرساخت های لازم باید فراهم باشد تا شاهد شکوفایی استعدادهای نسل جوان در کشور باشیم. به همین دلیل باید با برنامه ریزی دقیق از ظرفیت کانون های فرهنگی هنری مساجد به همراه سایر زیرساخت های اصیل و مردمی استفاده شود و در تحقق این هدف متعالی چاره ای جز احیای نهضت بازگشت به مسجد وجود ندارد. بدون شک شکوفایی استعدادهای جوان و تعالی حوزه فرهنگ با حضور پرشور جوانان در مساجد شکل می‌گیرد و موجب عدم فراموشی ارزش های اصیل و بومی توسط اهالی فرهنگ و هنر می‌شود.

وی با تاکید بر ایجاد هم افزایی امکانات نهادهای مختلف و شبکه‌های مردمی خاطرنشان کرد: امکانات و ظرفیت های عظیم ۲۶ هزار کانون فرهنگی مساجد و هفت هزار و ۵۰۰ امامزاده تنها بخشی از ظرفیت های عظیم شبکه های مردم محور است که این ظرفیت ها با یک هم افزایی برنامه ریزی شده، می‌تواند میزبان فعالیت های مردمی حوزه های فرهنگی و هنری جبهه انقلاب باشند.

اسماعیلی به فعالیت های یک ساله دولت در حوزه فرهنگ پرداخت و گفت: وقتی مدیریت امور فرهنگ را در دولت مردمی به دست گرفتیم، اجرای بسیاری از قوانین و آیین نامه ها بر زمین مانده بود. بر این اساس با تشکیل چندین کمیته، نسبت به اصلاح برخی آیین نامه ها اقداماتی صورت گرفته است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین به شعار عدالت فرهنگی در دولت انقلابی اشاره کرد و گفت: شخص رئیس جمهور به همراه اعضای هیات دولت در یک سال گذشته به تمامی استان های کشور سفر کرده و ضمن ارتباط چهره به چهره با مردم، مصوبات مهمی را برای تحقق عدالت فرهنگی به تصویب رسانده است.

اسماعیلی به موضوع عفاف و حجاب اشاره کرد و گفت: وزارت فرهنگ در یک سال گذشته برنامه های ایجابی گسترده ای را در دستور کار قرار داده است که از جمله آن ها می توان به تسهیل شرایط عرضه گسترده پوشاک عفیفانه، حمایت از کارخانه های تولید چادر مشکی، تدوین آیین نامه تولید پوشاک با جزییات دقیق و برنامه ریزی برای تولید چند فیلم سینمایی با موضوع عفاف حجاب اشاره کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارائه گزارشی از دستاوردهای یک ساله دولت مردمی گفت: وقتی دولت امور اجرایی کشور را به دست گرفت، آمار درگذشتگان کرونا روزانه حدود ۷۰۰ نفر بود و کمتر از پنج میلیون دوز واکسن تزریق شده بود اما با تدبیر رئیس جمهوری و فعالیت جهادی اعضای هیأت دولت، امسال روزهایی را بدون فوتی کرونا تجربه کردیم.

اسماعیلی ادامه داد: دولت انقلابی، کشور را در شرایط بسیار دشوار و بحرانی اقتصادی تحویل گرفت اما توانست با گام های صحیح، این وضعیت را بهبود بخشد و با وجود اجرای طرح مردمی سازی یارانه ها که تصمیمی شجاعانه بود، با مسائل و مشکلاتی روبرو هستیم که به یاری خداوند و تدابیر اتخاذ شده وضعیت اقتصاد کشور در مسیر بهبود قرار گرفته است.

پس از سخنان اسماعیلی، تعدادی از نمازگزاران در دیداری چهره به چهره به بیان دیدگاه ها و طرح پرسش های خود از عضو هیات دولت مردمی پرداختند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.