معاون رییس جمهور: توسعه جذابیت‌های فناوری در لرستان رونق اقتصادی را به دنبال دارد

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد اسلامی همزمان به ششمین روز از هفته دولت در سفر به لرستان و در دیدار با امام جمعه خرم آباد گفت: برنامه ریزی شده است تا در حوزه کشاورزی و برخی محصولات این بخش و در راستای برخی مشکلات مرتبط با بلوط تفاهم نامه هایی امضا و اقداماتی در مرکز تحقیقات مرتبط پیگیری شود.

وی افزود: با توسعه جذابیت های علمی و فناوری های مرتبط با آن در استان لرستان می توان به توسعه اشتغال و رونق اقتصادی این استان کمک کرد.

معاون رییس‌جمهور با اشاره به دامنه گسترده فعالیت ها در حوزه فناوری هسته ای گفت: در حوزه پلاسما که برخی کشورها از این فناوری در تغییرات مداری ماهواره استفاده می کنند و در ارتفاع ماهوره ها از آن استفاده می کنند، ما هم در حوزه پلاسماتراپی و درمان سرطان سینه که کاربردهای موثری دارد، دستاوردهایی حاصل شده است.

وی افزود: استفاده از فناوری هسته ای در حوزه آب سنگین از مهمترین تحول اساسی دگرگون کننده سیستم دارویی در جهان است، در کشور ما در این راستا می توان به غربالگری نوزادان چند روزه اشاره کرد که با این فناوری می توان چندین بیماری را تشخیص داد که یک عمر بیماری بر خانواده و جامعه تحمیل نشود که همه این موارد از دستاوردهای فناوری هسته ای در حوزه پزشکی است.

اسلامی گفت: فناوری هسته ای هم از لحاظ اقتصادی و تجاری دستاوردهای فراوانی دارد که قدرت ساز است و چون قدرت ساز است نمی خواهند ایران به این فناوری دست یابد و می خواهند مانع از پیشرفت جمهوری اسلامی در این عرصه های مختلف قدرت ساز باشند اما جمهوری اسلامی به تلاش خود ادامه می دهد و در حوزه تولید برق نیز تلاش داریم به سمتی برویم که جمهوری اسلامی خودش سازنده نیروگاه اتمی باشد.

افتتاح فاز نخست کتابخانه مرکزی خرم‌آباد، کلنگ زنی طرح تولید کاغذ از سنگ در ازنا، افتتاح تصفیه خانه منطقه ویژه اقتصادی ازنا، بهره برداری از پنج کیلومتر مسیر چهارخطه ازنا – شازند از برنامه های سفر محمد اسلامی می‌باشد.

همچنین حضور در گلزار شهدای الیگودرز، افتتاح پارک خانواده، افتتاح ساختمان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، کلنگ زنی پروژه آلیاژ فخر الیگودرز با ظرفیت هفت هزار تن و بهره برداری از طرح آبیاری نوین در سطح ۱۴۰ هکتار اراضی شهرستان الیگودرز از دیگر برنامه‌های سفر معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی خواهد بود.

۴۳۲ طرح عمرانی و اقتصادی با ۲ هزار و ۵۹۶ میلیارد تومان، هفته دولت امسال در استان کلنگ زنی یا بهره‌برداری می‌ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.