مدیر کل شیلات : بیش از ۲ هزار تن محصولات شیلاتی مازندران امسال صادر شد

به گزارش ایرنا، قاسم کریم زاده روز دوشنبه در ششمین روز از هفته دولت در کلنگ زنی ایجاد ۲ استخر تکثیر طبیعی بچه ماهیان سفید در بهشهر افزود: یک هزار و ۳۲۰ تن خاویار پرورشی، گوشت ماهی خاویاری، ماهی پرورشی تازه، ماهی منجمد و خوراک آبزیان به ارزش ۲ میلیون و ۳۴۴ هزار دلار از استان به خارج از کشور صادر شد.

وی با اشاره به تولید ۱۰۳ هزار و ۶۷۳ تن آبزیان دریایی و پرورشی در استان در سال گذشته، افزود: ۱۷ هزار و ۷۴۵ تن ماهیان دریایی و ۸۵ هزار و ۹۲۸ تن ماهیان پرورشی به ارزش اقتصادی ۴ هزار و ۷۹۴ میلیارد تومان توسط ۱۱ هزار و ۹۵۲ بهره بردار و صیاد در استان تولید شد.

وی ادامه داد: سالانه ۱۵ تا ۲۰ هزار تن آبزیان از دریا در مازندران صید می شود که ارزش این میزان ۵۰۰ میلیارد تومان است .
طبق آمار رسمی شیلات ، ۳ هزار و ۷۰۰ واحد تولیدی در آب‌های داخلی مازندران وجود دارد که ۷ هزار و ۶۵۰ نفر در این واحدها مشغول فعالیت هستند .

مدیر کل شیلات مازندران گفت : یکی از فعالیت های شاخص شیلات ذخایر دریایی است که وضعیت ایده آلی نداریم و ۲ مرکز در استان مازندران در شیلات شهید رجایی و باهنر کلاردشت فعال است که سالانه ۱۰۰ هزار قطعه ماهی بازسازی و تکثیر و در آب‌های شیلاتی مازندران رهاسازی می شوند.

وی با اشاره به اینکه میزان تولید آبزی پرورشی و آبزیان دریایی مازندران ۱۰۴ هزار تن است ، گفت : مازندران رتبه اول آبزیان دریایی را در شمال کشور دارد و بیش از ۱۸ هزار تن میزان تولید در این بخش است.

‌کریم زاده به گلنگ زنی ۲ استخر طرح کمک به تکثیر طبیعی ماهیان رود کوچ دریایی را در سایت بندر صیادی امیرآباد مازندران اشاره کرد و بیان داشت: این دو استخر با مساحت هر واحد یکهزار مترمربع که در راستای توسعه طرح های کمک به تکثیر طبیعی ماهیان دریایی و بازسازی ذخایر است.

وی افزود، مازندران دارای رتبه دوم تولید ماهیان گرمابی با ۶۸ هزار تن را دارد و در تولید ماهیان سردآبی با تولید ۱۶ هزار تن رتبه چهارم و در پرورش ماهیان در قفس های دریایی نیز با تولید ۴۲۶ تن رتبه دوم را در کشور داریم.

مدیر کل شیلات مازندران همچنین خاطرنشان کرد: تکثیر و آزادسازی ماهیان در رودخانه های شیلاتی مازندران یکی از وظایف مهم این اداره کل است که کاری در جهت ترمیم و بازسازی ذخایر آبزیان به شمار می رود .
کریم زاده افزود: در ۲ ماه گذشته استاندار مازندران با بازدید از مرکز بازسازی و ذخایر شیلات مازندران در کلاردشت بیش از ۲ میلیارد تومان برای بهسازی،تعمیر و نگهداری اختصاص داد.
وی گفت: امسال ۹۴ واحد استخر در مازندران احداث و ۶۵ هزار بچه ماهی در این استخرها رهاسازی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.