سیزدهمین کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه آغاز به کار کرد

به گزارش ایرنا از شرکت ملی پست، سیزدهمین کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه (APPU ) امروز هفتم شهریورماه ۱۴۰۱ به میزبانی کشور تایلند و با حضور ۳۱ کشور فعالیت خود را آغاز و تا ۱۱ شهریور ادامه دارد.

محمود لیائی به عنوان رئیس شورای اجرایی اتحادیه پستی آسیا- اقیانوسیه، در ابتدای این مراسم ضمن اعلام مراتب تشکر و قدردانی خود از وزارت جامعه و اقتصاد دیجیتال تایلند و همچنین پست این کشور برای میزبانی سیزدهمین کنگره اتحادیه پستی آسیا-اقیانوسیه گفت: فرصت را مغتنم شمرده، از طرف دکتر زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران مراتب امتنان و قدردانی کشورم را بابت سازماندهی و برگزاری این رویداد توسط کشور تایلند اعلام می‌کنم.

مدیرعامل پست ایران گفت: اعتقاد دارم که تعامل و همکاری منطقه‌ای میان کشورهای عضو این اتحادیه، مؤثرترین شیوه نیل به اهداف سازمانی است. قطعاً، این باور، ما را تشویق می‌کند تا تمام تلاش خود را با اتخاذ رویکردهای نوآورانه، ابتکاری و برخورداری از نیروی انسانی ماهر و دانش‌بنیان برای دستیابی به اهداف مشترک منطقه‌ای و جهانی به کار بندیم.

لیائی با اشاره به همه‌گیری ویروس کووید ۱۹و تغییرات محسوس تمامی صنایع و کسب‌وکارها که منجر به اعمال قرنطینه‌ها و تعطیلی مشاغل در جهان شد افزود: چالش در زیرساخت‌های فیزیکی و عدم امکان برگزاری حضوری رویدادهای پستی باعث تعویق یک‌ساله سیزدهمین کنگره پستی آسیا – اقیانوسیه شد.

وی ادامه داد: علی‌رغم تمام مشکلات، بخش پستی به موازات سایر بخش‌ها و به‌واسطه حضور فناوری و شیوه‌های نوین ارتباطی و بهره‌مندی از رویکردهای نوآورانه، توانست بر بسیاری از موانع و محدودیت‌ها ناشی از همه گیری کووید ۱۹ فائق آید.

معاون وزیر ارتباطات ایران با تاکید بر اینکه این نشست، فرصت مغتنمی برای اعضای اتحادیه پستی آسیا-اقیانوسیه جهت تقویت همکاری و تعامل در منطقه به‌شمار می‌رود افزود: به یقین از طریق تصمیمات متخذه در این نشست‌ها، امکان ارائه بهتر سرویس‌های پستی در سطح منطقه و جهان فراهم و دستیابی به اهداف اتحادیه پستی جهانی تسهیل خواهد شد.

رئیس شورای اجرایی اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه، ضمن قدردانی از همکاری پست ژاپن به‌عنوان نایب‌رئیس شورای اجرایی، عنوان کرد: خرسندم ریاست دوره جدید شورای اجرایی را در سیزدهمین کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه، به کشور تایلند تقدیم می‌کنم.

دیدار مدیرعامل پست ایران با ماساهیکو موتوکی دبیرکل اتحادیه جهانی پست و ارائه گزارش اقدامات ایران توسط حسن عمیدی مدیرکل دفتر ارتباطات و امور بین‌الملل پست ایران از جمله برنامه‌های اولین روز از سیزدهمین کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه است.

اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه، بزرگ‌ترین اتحادیه منطقه‌ای در سطح آسیا و اقیانوسیه و مهم‌ترین مجمع تصمیم‌گیری در خصوص توسعه و بهبود امور پستی در منطقه است.

جمهوری اسلامی ایران در کنگره پنجم که در سال ۱۹۸۵ در کشور تایلند برگزار شد، به‌ عنوان ناظر شرکت کرد و سرانجام در هفتمین کنگره که در سنگاپور برگزار شد، به‌ عنوان عضو پذیرفته شد و شرکت کرد.

در حال حاضر ۳۲ کشور در این اتحادیه عضویت دارند. علاوه بر ایران؛ افغانستان، اندونزی، بنگلادش، بوتان، برونئی‌ دارالسلام، پاکستان، تایلند، چین، ژاپن، سنگاپور، سری‌لانکا، فیلیپین، کره جنوبی، گینه نو پاپوازی، لائوس، مالزی، مالدیو، نپال، نائورو، نیوزیلند، ویتنام، هندوستان، کامبوج، فیجی، میانمار، جزایر سلیمان، مغولستان، وانوآتو، تونگا و ساموآ اعضای این اتحادیه را تشکیل می‌دهند.

گفتنی است کشور ایران پس از ۱۷ سال، میزبانی دوازدهمین کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه را از تاریخ ۱۲ لغایت ۱۷ تیر ۱۳۹۶ در هتل المپیک تهران عهده‌دار و تا کنون به عنوان رئیس شورای اجرایی این اتحادیه فعالیت داشت.

ریاست شورای اجرایی اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه در سیزدهمین کنگره به کشور تایلند واگذار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.