سبز شدن رنگ دریاچه سد خداآفرین به دلیل شکوفایی جلبکی است

داود قاسم زاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با رد اظهارات منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر تغییر رنگ آب دریاچه سد خداآفرین به دلیل ورود پساب کارخانه تولید آلومینیوم کشور ارمنستان افزود: بالا بودن دمای آب یکی از عوامل رشد این جلبک در مخزن سد خداآفرین است.

وی افزود: رنگ آب مخزن سد خداآفرین به تازگی به رنگ سبز در آمده که کارشناسان نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی پس از نمونه برداری و انجام آزمایشات لازم، دلیل آن را پدیده بلوم جلبکی تشخیص دادند.

وی اضافه کرد: در اغلب منابع آبی کمبود مواد مغذی یکی از عوامل اصلی محدود کننده رشد جلبک هاست، اما بعضا در اثر ورود مواد مغذی(ازت و فسفر) که عموما ناشی از مصرف کودهای ازته و فسفره در مزارع و ورود زه آب های کشاورزی به رودخانه هاست، منبع آبی به سمت تغذیه گرایی رفته و بر اثر رشد جلبک ها پدیده بلوم جلبکی روی می دهد که بر حسب نوع جلبک رنگ آب به سبز یا قرمز تغییر پیدا می کند.

قاسم زاده ادامه داد: تغییر رنگ آب دریاچه سد خداآفرین نیز به همین دلیل روی داده است.

به گزارش ایرنا، سد خداآفرین بر روی رودخانهٔ ارس در مرز ایران و جمهوری آذربایجان در فاصلهٔ ۱۹۶ کیلومتری پایین‌دست سد ارس و سد مارازاد و در محدودهٔ شهرستان خداآفرین آذربایجان شرقی در ۲۴۰ کیلومتری شمال‌شرقی شهر تبریز میان پل خداآفرین و روستای ساریجالو قرار دارد.

این سد به‌طور مشترک توسط ایران و جمهوری آذربایجان ساخته شده‌، از نوع سنگ ریزه‌ای با هستهٔ رستی با ارتفاع ۶۱ متر و طول تاج ۳۹۰ متر می‌باشد؛ حجم مخزن آن نیز یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مکعب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.