زلفی گل: بهترین ارثیه برای نسل آینده علم، فناوری و دانایی است

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از روابط عمومی وزارت علوم، محمد علی زلفی گل در آیین رونمایی از سامانه جامع نیازهای فناوری و نوآوری باز صنعت خودرو و تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه علم و صنعت ایران و وزارت صمت، افزود: خدا را شاکریم که به یمن پیروزی انقلاب اسلامی و استقلال سیاسی که به دست آورده‌ایم، امروز دستاوردهای بسیار ارزشمندی را در عرصه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، علمی، فناوری و نوآوری شاهدیم و به جایی رسیده‌ایم که در انواع صنایع و عرصه‌های مختلف فناوری اعم از نظامی، امنیتی، تسلیحاتی، نانو، بایو، فناوری اطلاعات صاحب نام هستیم و در بسیاری از فناوری‌ها کشورمان مرجعیت پیدا کرده است، در حالی که در گذشته، صادر کردن خیلی از فناوری‌ها جزو آرزوهای ما بود.

وی تاکید کرد: اگر باور داشته باشیم که از طریق علم می‌توانیم، پیشرفت را با کمترین هزینه پیگیری کنیم، بهترین ارثیه‌ای که برای نسل آینده می‌توانیم به جا گذاریم، علم، فناوری و دانایی است که آن هم از طریق اساتید دانشگاه‌ها و تربیت نیروی انسانی کارآمد اتفاق می‌افتد.

زلفی‌گل با تقدیر از اقدام وزارت صمت در انعقاد تفاهم‌نامه با دانشگاه علم و صنعت ایران برای استفاده از دانش نیروی انسانی کارآمد دانشگاه در راستای رفع نیازهای جامعه، ابراز امیدواری کرد این اتفاق مبارک الگویی برای سایر وزارتخانه‌ها باشد.

در ادامه سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز درباره برخی مختصات صنعت و دانشگاه، تصریح کرد: دانشگاه و صنعت مکمل هم هستند و به هم نیاز دارند. در دانشگاه اساتید و دانشجویان و آزمایشگاه‌ها هستند که صنعت به آن نیاز دارد و از سوی دیگر، صنعت میدان عملی هست که دانشگاه برای اینکه پژوهش‌هایش واقعی و مسأله‌محور باشد، نیازمند ارتباط با آن است.

فاطمی امین درخصوص تفاهم‌نامه همکاری مابین وزارت صمت و وزارت عتف گفت: یکی از بندهای تفاهم‌نامه، قرار گرفتن دانشگاه‌های معتبر در کنار صنعت بوده است که اولین نمونه‌ آن تفاهم امروز با دانشگاه علم و صنعت ایران است که هم دانشکده مهندسی خودرو و هم دانشکده مهندسی راه‌آهن دارد.

وی با ابراز امیدواری نسبت به موثر بودن این همکاری، آمادگی وزارت صمت برای استفاده از پژوهش‌های دانشگاه و نیز حضور دانشجویان و اساتید دانشکده مهندسی خودرو در صنعت را اعلام کرد.

در ادامه این مراسم، منصور انبیاء رییس دانشگاه علم و صنعت ایران با تاکید بر ظرفیت‌ها و قابلیت‌های بسیار این دانشگاه چالش‌محور و دانش‌محور، تاکید کرد: جامعه از نظر ما که دانشگاهی صنعتی هستیم، یعنی صنعت و در این حوزه، دانشگاه علم و صنعت ایران، همچون نگینی می‌درخشد.

وی درباره طراحی پلتفرم خودروی ملی توسط دانشگاه علم و صنعت ایران، ابراز امیدواری کرد تفاهم‌نامه دانشگاه و وزارت صمت، نقطه آغازی برای پاسخ به مطالبات مقام معظم رهبری در زمینه خودرو باشد.

انبیاء اظهار داشت: مطلع هستم که هسته‌های دانشی مختلفی در این راستا شکل گرفته تا با ایجاد هم‌افزایی، نواقص موجود در خوردوهای داخلی مرتفع شود.

مراسم رونمایی از سامانه جامع نیازهای فناوری و نوآوری باز صنعت خودرو و تفاهم‌نامه همکاری مشترک دفتر صنایع خودروی وزارت صمت و پژوهشکده مهندسی خودروی دانشگاه علم و صنعت ایران، با حضور زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت در محل نمایشگاه صنعت خودرو واقع در محل دایمی نمایشگاه‌های بین‌المللی برگزار شد.

زلفی گل: بهترین ارثیه برای نسل آینده علم، فناوری و دانایی است

انعقاد این تفاهم‌نامه، در راستای ارتقای عملی و پایدار تعامل صنعت و دانشگاه و در جهت رفع نیازهای پژوهشی و فناورانه صنعت خودرو با هدف برنامه‌ریزی مشترک به منظور حل چالش‌های ملی صنعت خودرو که رفع آن با اقدامات دانشی، پژوهشی، مشاوره‌ای، فناورانه و آموزشی، قابل تصور است، انجام گرفته و عطف به آن، دانشگاه علم و صنعت ایران به عنوان مرکز اصلی حوزه پژوهش و فناوری صنعت خودرو شناخته شده است.

طبق این تفاهم‌نامه، وزارت صمت، پژوهشکده مهندسی خودروی دانشگاه علم و صنعت ایران را به عنوان قطب همکاری‌های مرتبط با صنعت خودرو و قطعه‌سازان معرفی کرده و این پژوهشکده متعهد شده است ساختار و زیرساخت‌های لازم برای پاسخگویی به تقاضای صنعت خودرو را فراهم کند.

همکاری در دانش‌بنیان شدن صنعت خودروی کشور؛ پاسخ به نیازهای فناورانه مرتبط با خودروسازی از طریق فراهم آوردن امکان همکاری مشترک؛ استفاده از بستر نوآوری باز برای غلبه بر چالش‌های صنعت خودرو؛ همکاری در پیشبرد طرح‌های مرتبط با افزایش عمق ساخت داخل؛ ارتقای کیفیت محصولات خودروسازان داخلی؛ تحقیق و پژوهش در زمینه فناوری‌های نوین خودرویی؛ ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای پروژه‌های ملی مانند شهر هوشمند خودرویی، تألیف اسناد و مدارک علمی و… از محورهای همکاری پژوهشکده خودروی دانشگاه علم و صنعت ایران با دفتر صنایع خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت، وفق این تفاهم‌نامه است.

این تفاهم‌نامه پس از امضا توسط منوچهر منطقی معاون حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت و داوود یونسیان معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علم و صنعت ایران تبادل شد.

زلفی گل: بهترین ارثیه برای نسل آینده علم، فناوری و دانایی است

در سامانه جامع نیازهای فناوری و نوآوری باز صنعت خودرو (به آدرس: www.naab.iust.ac.ir)، شرکت‌های متقاضی فناوری در زمینه خودرو نیازهای فناورانه خود را ثبت خواهند کرد تا دانشکده و پژوهشکده مهندسی خودرو به عنوان قطب همکاری‌های مرتبط با صنعت خودرو و قطعه‌سازان نسبت به رفع آن اقدام کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.