رفع مشکل آب شرب خوزستان با بهره‌برداری از ابرپروژه غدیر

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، طرح آبرسانی غدیر که به گفته «علی‌اکبر محرابیان» وزیر نیروی دولت سیزدهم یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های آبرسانی کشور است، گام‌به‌گام وارد مراحل پایانی خود می‌شود تا آبی باکیفیت بسیار خوب به مردم خوزستان هدیه دهد.

آن‌طور که سخنگوی صنعت آب گفته است با روی کار آمدن دولت سیزدهم طرح میان‌مدت غدیر از سوی «علی‌اکبر محرابیان» وزیر نیرو مطرح شد تا با اجرای آن مشکلات طرح در بلندمدت کاهش یابد.

«فیروز قاسم‌زاده» افزود: در طرح غدیر مقرر است برای ۲۶ شهر و یک هزار و ۶۰۸ روستای استان خوزستان آبرسانی شود. این طرح حداکثر ۲۴ مترمکعب بر ثانیه می‌تواند آبرسانی داشته باشد که در عمل ۴۶۵ میلیون مترمکعب ظرفیت آبرسانی اتفاق خواهد افتاد.

تأمین آب برای بیش از ۴ میلیون نفر

وی خاطرنشان کرد: ویژگی این طرح آن است که برای ۴.۷ میلیون نفر از جمعیت استان خوزستان تأمین آب خواهد داشت.

سخنگوی صنعت آب یکی دیگر از ویژگی‌های طرح غدیر را تنوع‌بخشی به منابع تأمین آب برشمرد و ادامه داد: با این تنوع‌سازی اگر حوضه‌های آبریز کرخه، دز و کارون با شرایط تغییر اقلیم دچار خشکسالی شوند، تأمین آب مشکلی با تنوع لحاظ شده نخواهد داشت

قاسم‌زاده گفت: در طرح میان‌مدت غدیر بخشی از آب باکیفیت از سد دز تأمین خواهد شد. این طرح حدود ۵۰ درصد ارتقای کیفیت تأمین آب را به همراه خواهد داشت.

وی اضافه کرد: افق در نظر گرفته‌شده برای طرح اولیه سال ۱۴۲۵ بود که باهدف زودتر اجرا شدن طرح میان‌مدت از سوی وزیر نیرو مطرح شد. مشاوران طرح زمانی را برای اجرا در نظر گفتند که با موافقت وزیر روبرو نشد و درنهایت برنامه زمان‌بندی ۳۶ماهه مطرح شد.

سخنگوی صنعت آب گفت: وزیر نیرو تأکید کردند با افزایش نوبت‌کاری‌ها زمان اجرا کوتاه‌تر شود که درنهایت حدود ۱۰ ماه موافقت شد که اکنون ۸۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

رفع مشکل آب شرب خوزستان با بهره‌برداری از ابرپروژه غدیر

جابه‌جایی ۱۲ مترمکعب بر ثانیه از بهترین منابع آبی

وزیر نیرو هم در روزهای اخیر در باره طرح غدیر گفت: طرح غدیر برای تأمین آب شرب و بهداشتی ۶۰ درصد مردم خوزستان پیش‌بینی‌شده و برای نقاط دیگر خوزستان هم طرح‌های دیگری داریم.

محرابیان ادامه داد: این طرح بزرگ‌ترین طرح آبرسانی کشور است به‌طوری‌که ۱۲ مترمکعب در ثانیه از بهترین منابع آبی کشور را جابه‌جا می‌کند.

وی افزود: مراحل اجرای این طرح تقریباً تمام‌شده، پمپاژها شروع به کارکرده و در حال آزمایش هستند و به‌زودی این آب به خانه‌های مردم می‌رسد.

صابر علیدادی‌ معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان، هم اخیراً درباره جزئیات راه‌اندازی طرح میان‌مدت غدیر گفت: باتوجه‌به وسعت و ابعاد این پروژه نیاز است تا پیش از بهره‌برداری اصلی، راه‌اندازی آزمایشی برای کنترل نهایی در دستور کار قرار گیرد، براین‌اساس با اتمام پروژه، عملیات کنترل هم‌اکنون در حال انجام است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.