دیپلماسی دولت سیزدهم نویدبخش روزهای روشنی برای گلستان است

عبدالجلال ایری روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: گسترش و توسعه روابط سیاسی اقتصادی با کشورهای هم مرز و پیرامونی از جمله رویکردهای مهم دولت طی یک سال گذشته است که همزمان با فروکش کردن کرونا در منطقه، چشم‌انداز روشنی فراسوی مراودات تجاری و اقتصادی با همسایگان ترسیم کرده است.

نماینده حوزه انتخابیه غرب گلستان در مجلس افزود: نتایج تعمیق ارتباطات سیاسی، اقتصادی با کشورهای حاشیه خزر در آینده‌ای نزدیک در اقتصاد و معیشت اهالی استان کم برخوردار گلستان پدیدار می‌شود.

ایری ادامه داد: سفرهای متعدد آیت الله رییسی به کشورهای مشترک المنافع و حضور روسای جمهور کشورهایCIS به ویژه روسیه، ترکمنستان و قزاقستان در تهران بیانگر عزم جدی کشورهای حاشیه خزر برای بهبود سطح ارتباطات فیمابین است.

وی افزود: یکی از سیاست های پررنگ دولت سیزدهم در بخش دیپلماتیک پرهیز از تمرکزگرایی در بخش سیاست خارجی است، به زبان دیگر در رویکرد اخیر دولت جهادی استانداران در مقام مدیران ارشد استان های مرزی به عنوان نمایندگان سیاسی کشور وظیفه ترسیم و تقویت مناسبات تجاری، اقتصادی و سیاسی با استان های هم‌مرز و یا ممالک پیرامونی همتراز را بر عهده دارند.

نماینده مردم بندرگز، گمیشان، ترکمن و کردکوی در مجلس شورای اسلامی گفت: این رویکرد دولت سیزدهم در تعامل با کشورهای حاشیه خزر راهگشا و شتاب بخش تعاملات سیاسی در منطقه خواهد بود.

ایری به گره گشایی و تسهیلات اخیر مسئولان ترکمنستانی در ورود و خروج کامیون ها اشاره کرد و گفت: با تعاملات دو سویه سطح تجارت با کشور همسایه افزایش و به دوران قبل از کرونا باز خواهد گشت.

وی گفت :‌باید از ظرفیت راه آهن و منطقه آزاد اینچه‌برون و فرصت های دریایی به ویژه بندر سبز خزری برای توسعه عملی روابط با ترکمنستان استفاده کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.