حرکت پارک فناوری پردیس به سوی افق توسعه هزار هکتاری شرکت‌های دانش‌بنیان

بازدید رییس جمهور از پارک فناوری پردیس

تهران- ایرنا- پارک فناوری پردیس به عنوان بزرگترین پارک فناوری کشور و غرب آسیا فروردین ماه امسال که سال تولید دانش بنیان و اشتغال‌آفرین نامگذاری شده است، برای نخستین بار میزبان رییس جمهور ایران اسلامی بود تا ضمن بازدید از این مجموعه عظیم، تسریع توسعه زیست بوم نوآوری کشور را مورد تاکید قرار دهد.

پارک فناوری پردیس با افق توسعه هزار هکتاری یکی از نمادهای توسعه فناوری است. این پارک به‌عنوان یکی از سازمان‌های زیرمجموعه معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری اسلامی ایران در ۲۰کیلومتری شمال‌شرق تهران و روبروی شهر جدید پردیس و جنب روستای کرشت، واقع شده‌ است. حدود ۴۰۰ شرکت فناور در پارک فناوری پردیس فعالیت می کنند و بیش از ۱۷۰۰ محصول و فناوری تولید شده توسط فناوران پارک وارد بازار داخلی شده است.

این شهر فناوری صدها شرکت را در زمینه فناوری های جدید، هوش مصنوعی، رباتیک و نانوتکنولوژی که ایران در این حوزه ها جزو سرآمدان جهانی است، در خود جای داده است.

دولت با حمایت از پارک‌های علم و فناوری و تخصیص بودجه به ویژه بودجه‌های ماهانه سبب بالندگی این مراکز شده و فعالیت در این مراکز رنگ و بوی دیگری به خود گرفته است.

تخصیص بودجه‌های ماهانه به پارک‌های علم و فناوری

تخصیص بودجه یکی از مباحثی است که در راس فعالیت های پارک علم و فناوری قرار دارد و در واقع پاشنه آشیل این اقدامات است. برای تصویب بودجه ۱۴۰۱ پارک فناوری پردیس تصمیم و نظر مثبت دولت بسیار کارساز بود و دولت در تامین این بودجه نقش قابل توجهی داشت.

با توجه به شرایطی که برای افزایش بودجه و لایحه پیشنهاد شده بود، امسال افزایش چشمگیری در لایحه بودجه پارک فناوری پردیس و سایر پارک ها اتفاق نیفتاد، اما به‌رغم محدویت های تامین اعتبار که در دولت وجود دارد، تخصیص های ماهانه ای که از سازمان برنامه و بودجه دریافت می کنیم، در مقایسه با سال قبل نسبتا مناسبت تر است.

در هر صورت این تخصیص ها توانسته است تا حدودی نیاز مالی پارک ها را جبران کند؛ اما باز با ایده آل پارک نسبت به برنامه های ملی و بین المللی فاصله داریم. اما این اتفاق یعنی تخصیص مناسبت تر بودجه به پارک های علم و فناوری در دولت سیزدهم اتفاق افتاده است.

حرکت پارک فناوری پردیس به سوی افق توسعه هزار هکتاری شرکت‌های دانش‌بنیان

انعقاد قرارداد ۳۲۷ هکتاری اراضی توسعه‌ای نوآوری

در یکی دو سال اخیر پارک فناوری پردیس تفاهم نامه های متعددی را با مجموعه های مختلف منعقد کرده از جمله انعقاد قرارداد خرید ۳۲۷ هکتاری اراضی توسعه ای نوآوری با وزارت مسکن و شهرسازی که متناسب با این قراردادها عملیات بین دستگاه ها تعریف شده است. همچنین تفاهم نامه ای با شرکت مادر تخصصی شهر جدید برای ایجاد شهر جدید فردوس و شهرک مسکونی نخبگان منعقد شده است. تفاهم نامه راه اندازی پارک فناوری اقتصاد دیجیتال با وزارت ارتباطات نیز منعقد شده است.

حرکت پارک فناوری پردیس به سوی افق توسعه هزار هکتاری شرکت‌های دانش‌بنیان

توسعه ناحیه نوآوری پردیس

یکی از مباحث مهم در پارک فناوری پردیس، توسعه ناحیه نوآوری پردیس است. در نهمین جلسه هیات امنای پارک تاییدیه توسعه ناحیه نوآوری از هیات امنای پارک گرفته شده است و بر اساس آن می توان تا حدود هزار هکتار را برای پیاده سازی شرکت های دانش بنیان در نظر گرفت. در این راستا اتفاقات خوبی در خصوص سازمان های متولی و زیرساخت ها رقم خورده است. همچنین طرح جامع فاز اول ناحیه نوآوری آماده شد و در همین راستا ایجاد شهرک مسکونی نخبگان فردوس نیز در حال پیگیری است.

در بازدید فروردین ماه امسال که شخص رییس جمهور از پارک فناوری پردیس داشت، وی بر توسعه کمی و کیفی پارک فناوری پردیس و ایجاد شهرک نخبگانی فردوس تاکید کرد و تفاهم نامه ای بین پارک با وزارت راه و شهرسازی منعقد شد.

علاوه بر این در دولت سیزدهم بر تسریع همه مواردی که پارک برای توسعه نیاز دارد، تاکید و ملزومات آن نیز احصا شده است. به طور کلی، برای نخستین بار است که یک رییس جمهور کشورمان از نزدیک از پارک فناوری پردیس بازدید می کند و پیگیر روند توسعه نوآوری کشور می شود.

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی روز سه شنبه ۹ فروردین ۱۴۰۱ با حضور در شهرستان پردیس ضمن بازدید از بخش های مختلف پارک فناوری پردیس، توسعه اقتصاد دانش‌بنیان را جزو اولویت‌های کشور در مسیر رشد و آبادانی دانست و بر توسعه کمی و کیفی این مجموعه تاکید کرد.

رییس‌جمهور با یادآوری تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی بر توسعه تولید دانش‌بنیان در نامگذاری سال ۱۴۰۱، جایگاه پارک‌های علم‌وفناوری در تحقق این نامگذاری را حائز اهمیت خواند و از همه بازیگران زیست‌بوم دانش‌بنیان کشور خواست، در این زمینه فعالانه به ایفای نقش بپردازند.

رئیسی همچنین در بازدید از شرکت‌های دانش‌بنیان دارویی ضرورت تهیه آسان و ارزان دارو توسط مردم را مورد تاکید قرار داد. در جریان این بازدید، از پنج محصول دارویی دانش‌بنیان جدید (زیموسیل، اکنوتان) و محصولات مکمل (پرفکت ویژن، نوروبین و پرگبیون) در حضور رییس‌جمهور رونمایی شد.

حرکت پارک فناوری پردیس به سوی افق توسعه هزار هکتاری شرکت‌های دانش‌بنیان

پارک فناوری پردیس به عنوان بزرگ‌ترین پارک فناوری کشور در سال ۱۳۸۰ تاسیس شد. تاکنون بیش از ۴۰۰ واحد فناور و دانش‌بنیان در حوزه‌های فناوری‌های پیشرفته همچون فناوری اطلاعات و ارتباطات، زیست‌فناوری، فناوری نانو، مواد جدید، مکانیک و اتوماسیون به عضویت پذیرفته شده‌اند. پردیس نوآوری، ‌دانش، ‌کارآفرینی و فاز چهار پارک، در کنار دانشگاه ناحیه نوآوری پردیس، بخش‌های مختلفی از فازهای توسعه ای پارک فناوری پردیس هستند که با افق توسعه هزار هکتاری، «ناحیه نوآوری پردیس» را شکل خواهند داد.

 • علاقه مندی دانشگاه های رومانی به همکاری با پارک فناوری پردیس

  علاقه مندی دانشگاه های رومانی به همکاری با پارک فناوری پردیس

  تهران- ایرنا- سفیر رومانی در ایران گفت: با توجه به دستاوردهای ارزنده پارک فناوری پردیس در زمینه…

 • چالش نوآوری ۲۰۲۲ با همکاری پارک فناوری پردیس و یونیسف برگزار می شود

  چالش نوآوری ۲۰۲۲ با همکاری پارک فناوری پردیس و یونیسف برگزار می شود

  تهران- ایرنا- چالش نوآوری ۲۰۲۲ در حوزه کودک و نوجوان برای دومین بار با همکاری مشترک پارک فناوری…

 • بیش از ۵۰ درصد شرکت‌های دانش بنیان در استان تهران فعال است

  استاندار تهران:

  بیش از ۵۰ درصد شرکت‌های دانش بنیان در استان تهران فعال است

  تهران- ایرنا- استاندار تهران با تاکید بر توسعه فعالیت شرکت‌های دانش بنیان گفت: بیش از پنجاه…

 • زلفی گل: بهترین ارثیه برای نسل آینده علم، فناوری و دانایی است

  زلفی گل: بهترین ارثیه برای نسل آینده علم، فناوری و دانایی است

  تهران- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بهترین ارثیه‌ای که…

 • ۴۷ کشور خریدار تولیدات نانویی ایران /ترکیه بزرگ‌ترین بازار صادراتی محصولات نانوفناوری ایران‌ساخت

  ۴۷ کشور خریدار تولیدات نانویی ایران /ترکیه بزرگ‌ترین بازار صادراتی محصولات نانوفناوری ایران‌ساخت

  تهران- ایرنا- ستاد ویژه توسعه فناوری نانو اعلام کرد: محصولات و خدمات…

 • طرح توسعه دانشگاه‌های تهران و علوم پزشکی تهران به صورت مشترک پیگیری می‌شود

  طرح توسعه دانشگاه‌های تهران و علوم پزشکی تهران به صورت مشترک پیگیری می‌شود

  تهران-ایرنا-تفاهم‌نامه همکاری میان دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی…

 • افزایش ۳۰۰ درصدی دانشجویان خارجی/ ۵۰۰ نفر به ظرفیت خوابگاه‌های مجردی اضافه شد

  افزایش ۳۰۰ درصدی دانشجویان خارجی/ ۵۰۰ نفر به ظرفیت خوابگاه‌های مجردی اضافه شد

  تهران -ایرنا- رییس دانشگاه شهید بهشتی از افزایش ۳۰۰ درصدی دانشجویان…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.