جمع‌آوری اطلاعات اقیانوس‌ها با باله هوشمند

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری لاهویا لایت (La Jolla Light)، مهندسان دانشگاه کالیفرنیا، سن‌دیه‌گو، وسیله‌ای به شکل باله برای اتصال به تخته موج‌سواری طراحی کرده‌اند که آن‌ها را قادر می‌سازد از محبوبیت موج‌سواری به نفع تحقیقات علمی استفاده کنند.

این وسیله که اسمارت‌فین (Smartfin) نامیده می‌شود، به حسگرهای دما و مکان مجهز است و روی تخته بلند موج‌سواری نصب شده است. اسمارت‌فین دسترسی دانشمندان را به مناطقی از آب که دسترسی به آن‌ها نسبتاً دشوار است، ممکن می‌کند.

منطقه موج‌سواری یکی از مناطق ناشناخته در اقیانوس است؛ زیرا قراردادن ابزارها در آنجا بسیار مشکل است. با افزایش دانشوری شهروندی (مجموعه‌ای از داده‌ها که افراد یک جامعه برای استفاده دانشمندان جمع‌آوری می‌کنند)، استفاده از موج‌سواران زیادی که هر روز در لاهویا (شهری در شمال سن‌دیه‌گو در آمریکا) موج‌سواری می‌کنند، به نظر دانشمندان یک مسیر مناسب برای تحقیق بود.

مشاهده مردمی که هر روز روی موج‌ها بالا و پایین می‌روند، دانشمندان را به این فکر انداخت که از آن‌ها برای اندازه‌گیری امواج در این محیط نزدیک به ساحل استفاده کنند.

در ابتدا، فیلیپ برِسنان (Philip Bresnahan)، دانش آموخته مؤسسه اقیانوس‌شناسی اسکریپس دانشگاه کالیفرنیا، سن‌دیه‌گو، اسمارت‌فین را ساخت. او اکنون استاد دانشگاه کارولینای شمالی ویلمینگتون است.

داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط اسمارت‌فین به دانشمندان اطلاعات زیادی درباره نحوه تعامل جریان‌های اقیانوسی با بوم‌شناسی خواهد داد که به آن‌ها در درک تغییرات تنوع زیستی کمک می‌کند.

تشویق موج‌سواران به انجام بیشتر کارهایی که دوست دارند در حین جمع‌آوری داده‌ها برای دانشمندان، راه آسانی برای جمع‌آوری اطلاعات دما است؛ زیرا تنها کاری که موج‌سواران باید انجام دهند، این است که باله لانگ‌برد خود را با اسمارت‌فین عوض کنند، به گشت‌وگذار بروند و سپس دستگاه را شارژ کنند.

اسمارت‌فین به صورت خودکار دما را ثبت می‌کند و هنگامی که در حال شارژ است، اطلاعات آن در سرورهای دانشگاه کالیفرنیا، سن‌دیه‌گو بارگذاری می‌شود.

دانشمندان قصد دارند در آینده از اسمارت‌فین برای اندازه‌گیری ارتفاع امواج، میزان شوری آب و کلروفیل استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.