ایستگاه هواشناسی آزادشهر با همت دولت سیزدهم راه‌اندازی شد

به گزارش خبرنگار ایرنا، مدیرکل هواشناسی گلستان روز دوشنبه در مراسم افتتاح این ایستگاه بیان کرد: آزادشهر یکی از شهرستان‌های فاقد ایستگاه هواشناسی بود که این مساله باعث بروز مشکلات در تعیین اقلیم گاز و برق منطقه و هشدارهای هواشناسی آنلاین می‌شد.

نوربخش داداشی افزود: زمین مورد نیاز این طرح به مساحت ۲ هزار و ۵۰۰ متر مربع ۱۲ سال قبل خریدار شد اما مجوز ساخت آن با پیگیری مسوولان استانی و شهرستانی سال گذشته از سازمان مرکزی اخذ شد.

وی ادامه داد: ۱۸ میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی برای تجهیزت فنی و ۵ میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی برای ساخت دیوار و کارهای عمرانی این ایستگاه هزینه شد و از این پس با وارد مدار شدن آن داده‌های هواشناسی مانند تغییرات دمای خاک و هوا و وزش باد اندازه‌گیری و به صورت برخط به مرکز مخابره می‌شود.

مدیرکل هواشناسی گلستان گفت: ایستگاه هواشناسی خودکار آزادشهر جزو ایستگاه‌هایی است که از شبکه پایش سازمان هواشناسی کشور کد رسمی دارد و بیشترین کاربرد داده‌های آن ارائه تعیین اقلیم گاز و دمای هوا برای هزینه برق و پایش دقیق شرایط آب و هوایی در زمان حوادث طبیعی مانند سیل است.

داداشی افزود: با راه اندازی این ایستگاه در مجموع ۱۳ شهرستان استان ایستگاه‌ هواشناسی دارند و همچنین تامین زمین برای نصب و راه‌اندازی ایستگاه هواشناسی در گالیکش به عنوان تنها شهرستان باقی مانده در دستورکار قرار دارد.

استان گلستان با گستره افزون بر ۲۰ هزار کیلومتر مربع و برخورداری از هفت اقلیم آب و هوایی، ۲۸ مرکز باران سنجی برخط و ۱۴۰ مرکز ایستگاه هواشناسی دارد.

گلستان از جنوب با سمنان، از شرق با خراسان شمالی، از غرب با مازندران و از شمال با ترکمنستان همسایه است.

به گزارش ایرنا، عملیات اجرایی ۲۰ پروژه عمرانی، اقتصادی و اشتغالزای با ۸۲۸ میلیارد تومان اعتبار در ششمین روز از هفته دولت با حضور مسوولان استانی و شهرستانی در آزادشهر آغاز شد و ۹۴ پروژه با ۱۳۷ میلیارد ریال اعتبار به بهره‌برداری رسید.

ایستگاه هواشناسی خودکار، ساختمان اداره گاز "نوده خاندوز"، مدرسه ۶ کلاسه روستای "کاشیدار" و آسفالت "قورچای" از مهمترین پروژه‌های افتتاحی است و همچنین عملیات اجرایی پروژه‌هایی مانند پست ۴۰۰ به ۶۳ کیلو شرکت توزیع برق، زهکشی زیرزمینی، لایروبی و اصلاح کانال‌های محدوده شمال آزادشهر به مساحت ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار، شبکه توزیع و نصب انشعابات مجتمع کوهستان و مجتمع روستایی شهرستان و روستاهای "نراب" و "وامنان" و مرغداری گوشتی ۳۰ هزار قطعه‌ای و گلخانه سبزی و صیفی از جمله طرح‌های آزادشهر در هفته دولت است.

شهرستان آزادشهر با حدود ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در شرق استان گلستان واقع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.