امام جمعه نهبندان: درخواست مردم اجرای کامل طرح توسعه شهرستان است

به گزارش خبرنگار ایرنا حجت‌الاسلام عباسعلی خزاعی روز دوشنبه در مراسم گرامیداشت سالروز سفر مقام معظم رهبری به شهرستان نهبندان در سال ۱۳۷۸ که با عنوان روز نهبندان برگزار شد، افزود: طرح توسعه نهبندان سال ۱۳۸۱ تصویب شد و در ۱۰ سال اول نیز اعتبارات چند ساله‌ای اختصاص یافت اما این طرح به‌طور کامل اجرا نشده است.

وی گفت: احداث حدود ۳۰ کیلومتر جاده نهبندان به شوسف از سال ۱۳۸۹ آغاز شد و هنوز تمام نشده است در حالی که مدت اجرای آن ۲ سال پیش‌بینی شده بود.

امام جمعه نهبندان اظهار داشت: تقاضا داریم که جاده به‌صورت امانی در اختیار دستگاه‌هایی که توان دارند، قرار بگیرد تا سریعتر و بدون تشریفات کار انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه بازارچه مرزی نهبندان باید فعال شود افزود: زیرساخت‌های رادیو و تلویزیون و مخابراتی در برخی روستاها هنوز مشکل دارد.

حجت‌الاسلام خزاعی گفت: یکی از مشکلات اساسی شهرستان نهبندان موضوع آب است که اکنون نیاز مبرم به مخزن هزار متر مکعبی در شوسف، خوان‌شرف و نهبندان داریم.

وی اظهار داشت: در سال‌های اخیر موضوع آبخیزداری مورد توجه قرار گرفته که قابل قدردانی است اما در زمینه تامین آب شرب هنوز مشکلات زیادی داریم.

امام جمعه نهبندان با بیان اینکه سفر مقام معظم رهبری در سال ۱۳۷۸ به نهبندان، سفر معنوی و با برکت بود افزود: این سفر بدون شک تاثیر بسیار زیادی در سرنوشت این شهرستان داشت و تا قبل از حضور مقام معظم رهبری، نهبندان ناشناخته بود اما این سفر باعث شناخته شدن شهرستان در کشور و حتی دنیا شد.

وی گفت: رهبر معظم انقلاب اهمیت زیادی به نهبندان دادند و فرمودند من با آمدن خود به نهبندان می‌خواهم توجه مسئولان رده بالای استانی و کشوری را به این گونه مناطق جلب کنم.

حجت‌الاسلام خزاعی افزود: این جمله باعث شد تا هر مسئول کشوری و استانی به این خطه آمد، در برابر کلام رهبری تعظیم کند و برکاتی برای شهرستان در پی داشت.

وی با اشاره به اینکه استاندار خراسان جنوبی در یک سال گذشته چندین مرتبه به نهبندان سفر کرده است اظهار داشت: سیمای نهبندان بعد و قبل از سفر بسیار متفاوت است هرچند باید کارهای بیشتری صورت بگیرد.

امام جمعه نهبندان گفت: مقام معظم رهبری در زمان تبعید در دوران ستمشاهی هم در شهر نهبندان حضور یافتند و با مردم نهبندان آشنایی داشتند به‌ویژه شهید آتشدست که شاگرد ایشان بود و این یک افتخار برای شهرستان است.

وی عنوان کرد: برای گرامیداشت این سفر تاریخی، هفتم شهریور در شورای فرهنگ عمومی به عنوان روز نهبندان تصویب شد و از آن زمان برنامه‌های محوری در چنین روزی برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام خزاعی گفت: امیدواریم بعد از سفر امروز استاندار و مسئولان به نهبندان، شورای اداری استان ویژه این شهرستان تشکیل و مسائل مربوط به نهبندان بررسی شود.

وی با بیان اینکه در دولت سیزدهم توجه ویژه‌ای به جوانی جمعیت و خانواده شده است، افزود: اینکه دولت اهتمام دارد که مسکن ویلایی اجرا شود تصمیم قابل تقدیر است و از استاندار می‌خواهیم که سلام و تشکر مردم نهبندان از این عنایت ویژه را به رئیس جمهور برساند.

حجت الاسلام خزاعی گفت: برای تحکیم و ارتقای خانواده در سیاست فرزندآوری مشوق‌هایی تعیین شده که شهرستان نهبندان باید مورد اهتمام ویژه استاندار قرار گیرد.

وی افزود: به دلیل حضور خانواده‌هایی از استان مجاور، نرخ جمعیت نهبندان بالاتر از نرخ مربوطه اعلام شده که در آینده و اشتغال شهرستان تاثیر بسزایی دارد لذا درخواست داریم این مشوق که بر مبنای نرخ شهرستانی بوده در قالب خانواده دیده شود.

سرپرست فرمانداری نهبندان هم گفت: دولت سیزدهم در زمینه انقلابی بودن و مردمی بودن پیشتاز و پیشرو است چراکه سند تحول را مبنا قرار داده که مردم را به مطالبه‌گری دعوت کرده است.

ابوالفضل ایروانی افزود: مبنای اول سند تحول دولت مردمی، عدالت‌محوری و فسادستیزی است که باید در تمامی فعالیت‌ها متوجه عدالت‌محوری باشیم و همه را یکسان ببینیم.

رهبر معظم انقلاب اسلامی که ششم شهریور سال ۱۳۷۸ به جنوب خراسان و شهرستان بیرجند سفر کرده بودند، روز بعد به نهبندان رفتند و با مردم خونگرم این شهرستان نیز دیدار کردند.

ایشان در بخشی از سخنان خود در آن اجتماع باشکوه مردمی گفتند: با سفرم به شهرستان محروم نهبندان می‌خواهم توجه مسئولان سطوح مختلف دولتی و استانی را به طور کامل به این منطقه و مناطقی از این قبیل جلب کنم و از آنها انتظار دارم که اهتمام خود را بر روی نقاط دورافتاده که غالبا محرومیت‌های زیادی را از دوران‌های قبل تحمل کردند، متمرکز کنند.

با گذشت ۲۳ سال از این سفر تاریخی هفتم شهریور ماه مصادف با سفر مقام معظم رهبری به نهبندان به عنوان روز نهبندان نامگذاری شده است و هر سال گرامی داشته می‌شود.

پیرو سفر پر خیر و برکت مقام معظم رهبری به جنوب خراسان بزرگ در سال ۱۳۷۸ و حضور معظم له در شهرستان نهبندان، تحولات بزرگی در منطقه روی داد و تدوین سند توسعه نهبندان یکی از دستاوردهای آن سفر بوده است.

همزمان با سومین سفر استانی رئیس جمهور که نوزدهم شهریور پارسال به خراسان جنوبی انجام شد، موضوع بازنگری این سند و در دستور کار قرار گرفتن آن از سوی استان مطرح شد که مورد تایید آیت الله رییسی قرار گرفت و در فهرست مصوبات سفر لحاظ شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.