اشتغالزایی برای ۴۰ هزار روستایی مازندران در یکسال اخیر

سجاد رضایی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : این تعداد فرصت اشتغال با اجرای ۷۴ هزار و ۵۷۷ طرح و پرداخت ۲۸۰ میلیارد تومان تسهیلات به متقاضیان از سوی نهادهای متولی اشتغال از جمله تعاون ، بهزیستی و کمیته امداد ایجاد شده است .

وی با اشاره به تداوم اجرای طرح « یک روستا ، یک محصول » برای شناسایی ظرفیت های روستاهای استان ، گفت : هم اکنون در روستاهای خرماکلا در قائمشهر ، تیرتاش گلوگاه و میارکلای ساری این طرح پیگیری شد تا یک محصول به عنوان برند و نماد معرفی شود که با معرفی محصولات زمینه فروش و درآمدزایی برای روستایی فراهم خواهد شد .

او با بیان این که شناسایی یک محصول به معنای به رسمیت نشاختن بیشتر از یک محصول نیست ، افزود : بعضی از روستاهای مازندران ظرفیت برند سازی چند محصول کشاورزی و صنایع دستی را دارند.

رضایی تاکید کرد که تا پایان دولت سیزدهم طرح یک روستا ، یک محصول در تمامی روستاهای مازندران محقق خواهد شد .

وی اقتصاد روستا را تاثیر گذارترین بخش در تقویت اقتصاد ملی برشمرد و گفت : در روستاهای مازندران به دلیل عدم توجه به زنجیره تولید ، کشاورزان برای فروش و بازاریابی محصولات خود با مشکل مواجه هستند که طرح معرفی یک محصول در هر روستا می تواند در این بخش کمک کننده باشد .

رضایی گفت : سنتی بودن شیوه کشاورزی از نکاتی است که می تواند باعث پایین آمدن بهره وری این شغل در روستاهای مازندران شود ولی با کمک هایی در قالب پرداخت تسهیلات شاهد ورود ابزار مدرن به این عرصه خواهیم بود.

شهرک های کسب و کار روستایی در راه است

وی ایجاد جذابیت در روستاهای مازندران به منظور رونق تولید را جزو مسائلی عنوان کرد که می تواند رونق بخشیدن به کسب و کارهای روستایی تاثیر بگذارد و گفت : بر این اساس از جمله برنامه هایی که برای این بخش در نظر گرفته ایم دایر کردن شهرک های کسب و کار روستایی در استان است .

معاون اداره کل دفتر امور روستایی استانداری مازندران توضیح داد : توسعه روستایی و کارآفرینی روستایی را نباید فقط در بافت خود روستا تصور کرد، بلکه باید به آن به صورت ملی نگاه شود. به همین دلیل از مهم ترین راهکارهای توسعه کارآفرینی و اشتغالزایی در مناطق روستایی می توان به ایجاد شهرک های کسب و کاری اشاره کرد که با ایجاد فضای مناسب برای رشد کسب و کارها و کارآفرینی باعث رشد شرکت ها و بنگاه های روستایی می شود.

وی با اشاره به اینکه مازندران در تولید برخی محصولات از جمله شلیل و هلو رتبه نخست را در کشور دارد ، گفت : نبود زیرساخت های فرآوری این محصولات کشاورزی باعث شده تا به صورت خام به استان های دیگر ارسال شود و در آن استان ها فرآوری و به صورت مربا و یا محصولات دیگر وارد بازار می شود .

رضایی از توسعه کسب و کارهای صنایع دستی ، ایجاد مراکز رشد و توسعه روستایی و حمایت از تولید به عنوان برنامه های آتی در روستاهای مازندران نام برد و گفت : تنوع مشاغل در روستاها خود باعث درآمدزایی بیشتر روستاییان خواهد شد .

اشتغالزایی برای ۴۰ هزار روستایی مازندران در یکسال اخیر

مدیریت پسماند در ۱۱۰ روستا

معاون اداره کل دفتر امور روستایی مازندران از نهایی شدن اجرای طرح مدیریت پسماند در ۱۱۰ روستای استان خبر داد و گفت : این طرح با توزیع سطل های زباله میان خانوارهای این روستاها به منظور تفکیک زباله تر و خشک اجرا شده است .

وی افزود : در قالب این طرح علاوه بر توزیع سطل های زباله ، آموزش های مورد نیاز به بانوان مبنی بر چگونگی تفکیک زباله خشک و تر نیز انجام شده است .

رضایی توضیح داد : در این طرح سعی شده با بازگشت به همان سنت قدیمی نیاکان و اجدادی که زباله های تر را در حیاط منزل دفن می کردند ، اقدام شود و زباله های خشک جمع آوری شده توسط دهیاری ها خریداری و برای بازیافت در اختیار مجموعه ها قرار گیرد .

وی ابراز امیدواری کرد که با اجرای این طرح بیشتر زباله های تولیدی روستاها از گردونه جمع آوری و انتقال به محل های بازیافت خارج شود.

مازندران سه هزار روستا و آبادی دارد که بنا به اعلام اداره کل امور روستایی استانداری مازندران براساس آخرین سرشماری کشور در سال ۱۳۹۵ جمعیت روستایی در کشور ۲۶ درصد است که این رقم برای مازندران ۴۶ و چهار دهم درصد است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.