از افزایش خرید تضمینی گندم از کشاورزان تا تکمیل پروژه‌های بیمارستانی در استان مرکزی

استان‌ها- ایرنا- افزایش نرخ مشارکت اقتصادی، رشد خرید تضمینی گندم کشاورزان و تکمیل پروژه‌های بیمارستانی و آموزشی از جمله اقدامات انجام شده در یک سال گذشته در استان مرکزی است.

به گزارش گروه استان‌های ایرنا، یکسال از سپردن سکان اداره کشور به دولت سیزدهم می‌گذرد، دولتی که به ریاست آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی و با شعار «دولت مردمی، ایران قوی» کار خود را آغاز کرد و به اذعان بسیاری از کارشناسان و ناظران، در تاریخ دولت‌های پس از انقلاب، هیچ دولتی به‌اندازه دولت سیزدهم و آیت‌الله رئیسی میراث‌دار مشکلات، ضعف‌ها و کاستی‌های برجای‌مانده از دولت پیش از خود نبوده است.

وضعیت بد شاخص‌های کلان اقتصادی، کسری بودجه، کاهش ارزش پول ملی، تورم بالا و بسیاری دیگر از چالش‌ها که ماحصل سیاست‌گذاری‌ها و اقدامات نادرست‌ سال‌های پیش از ۱۴۰۰ بود شرایطی را رقم زد که به گفته آیت‌الله رئیسی در اولین حضور وی در جلسه هیات دولت که با وزرای دولت قبل برگزار شد، نخستین چالش پرداخت حقوق مردادماه بود!

با این حال گرچه چالش‌ها بسیار زیاد بوده و هست، اما با همت مسئولان دولت سیزدهم اعم از رئیس جمهور، وزرا و سایر ارکان دستگاه اجرایی، طی یکسال گذشته علاوه بر رفع بسیاری از چالش‌های گذشته و تلاش برای ریل‌گذاری صحیح برای حرکت به سوی شرایط بهتر، اقدامات ارزشمندی نیز در حوزه‌های مختلف عملکردی صورت گرفته است که به نظر می‌رسد با گذشت یک سال از استقرار دولت اکنون نوبت به بازخوانی آن رسیده است.

در این گزارش به مهمترین اقدامات استان مرکزی برای تحقق وعده های دولت سیزدهم خواهیم پرداخت.

بررسی دستاوردها، اقدامات و فعالیت های مهم استانداری های سراسر کشور در سال نخست دولت سیزدهم که توسط وزارت کشور منتشر شده، حاکی از بهبود شرایط کسب و کار و مشارکت اقتصادی در استان است.

افزایش نرخ مشارکت اقتصادی

مدیریت بازار کار استان به منظور کنترل نرخ بیکاری و افزایش نرخ مشارکت اقتصادی از اقدامات انجام شده در استان مرکزی در یک سال گذشته بوده که به کاهش نرخ بیکاری و افزایش نرخ مشارکت اقتصادی استان در بهار سال ۱۴۰۱ نسبت به بهار سال ۱۴۰۰ منجر شده است.

نرخ بیکاری استان در بهار سال ۱۴۰۱ معادل ۶.۶ درصد و پایین‌تر از نرخ بیکاری کشور است که نسبت به نرخ بیکاری استان در سال ۱۴۰۰ (معادل ۷.۹ درصد) حدود ۱.۳ درصد کاهش یافته است.

همچنین نرخ مشارکت اقتصادی استان در بهار سال ۱۴۰۱ معادل ۳۷.۱ درصد شد که نسبت به بهار پارسال رشد ۱.۵ درصدی را نشان می‌دهد.

افزایش خرید تضمینی گندم کشاورزان

افزایش خرید تضمینی گندم کشاورزان در سطح استان از دستاوردهای حاصل شده در یک سال اخیر است.

میزان خرید گندم طی سال ۱۴۰۰ به میزان ۸۸ هزار تن بوده است که پیش بینی می شود تا پایان سال زراعی جاری (شهریور ماه سال ۱۴۰۱) این میزان حدود دو برابر خرید سال گذشته رسیده و به ۱۵۰ هزار تن افزایش یابد.

تکمیل پروژه های بیمارستانی و آموزشی

پیگیری پروژه احداث خوابگاه دانشجویی بهاران دانشگاه اراک در ماه های اخیر باعث تکمیل پروژه احداث خوابگاه شده به طوری که اکنون به ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی رسیده است.

نوسازی بیمارستان ولی عصر اراک، پیگیری تکمیل احداث بیمارستان جایگزین بیمارستان امام خمینی خمین و پیگیری تکمیل آبرسانی به شهر تفرش از چشمه هفتیان از دیگر اقدامات انجام شده در سال نخست فعالیت دولت سیزدهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.