اتحادیه اروپا خواستار آزادی اسیر فلسطینی «خلیل عواوده» شد

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای تصاویر منتشر شده از اسیر خلیل عواوده پس از ۱۷۰ روز اعتصاب غذا را که در ا عتراض به بازداشت ادارای و بدون تفهیم اتهام او صورت گرفته است، «شوکه کننده» خواند و اعلام کرد که از مشاهده تصاویر هولناک این اسیر فلسطینی اعتصاب کننده غذا شوکه شده است.

اتحادیه اروپا افزود: اسیر خلیل عواوده بدون هرگونه اتهامی در بازداشت به سر می‌برد و اکنون وضعیت بسیار وخیمی دارد و با مرگ دست و پنجه نرم می‌کند و در صورتی که تفهیم اتهام نشود، باید سریعا آزاد شود.

به رغم اینکه آزادی «عواوده» جزو بندهای توافق آتش بس غزه بین مقاومت و رژیم صهیونیستی پس از درگیری‌های ۳ روزه اخیر بود، تا این لحظه طرف صهیونیستی حاضر به آزادی او نشده است.

عواوده عتصاب خود را در دوم ژوئیه گذشته از سرگرفت. وی بعد از ۱۱۱ روز از اعتصاب خود، بنا به وعده اشغالگران برای آزاد کردنش اعتصابش را تعلیق کرد اما آنها به وعده خود نه تنها عمل نکردند بلکه بار دیگر یک حکم بازداشت اداری چهار ماهه برای او صادر کردند، لذا او نیز از دوم ژوئیه اعتصاب خود را از سرگرفت و اکنون وارد ۱۷۰‌امین روز اعتصاب غذا شده است.

آزادی خلیل عواوده و بسام السعدی از رهبران جنبش جهاد اسلامی از شروط این جنبش برای برقراری آتش بس در غزه بود و رایزنی ها برای آزادی این دو اسیر فلسطینی از طریق طرف های میانجی ادامه دارد.

چندی پیش خبر رسید که هیاتی از طرف فرستاده سازمان ملل با شیخ السعدی دیدار کرده است. کمیته بین المللی صلیب سرخ نیز با این دو اسیر ملاقاتی انجام داد تا زمینه آزادی آنها براساس شروط جهاد اسلامی در خصوص آتش بس فراهم شود.

توافق آتش بس میان رژیم صهیونیستی و جنبش جهاد اسلامی در ساعت ۲۳:۳۰ دقیقه به وقت محلی (بامداد دوشنبه به وقت تهران) و با میانجیگری مصر اجرایی شد.

این آتش‌بس پس از آن بسته و اجرایی شد که ۵۸ شهرک صهیونیست نشین از داخل نوار غزه هدف حملات موشکی نیروهای مقاومت فلسطین قرار گرفتند.

بر اساس این توافق، مصر برای آزادی اسیر بسام السعدی در کوتاهترین زمان ممکن تلاش می‌کند و همچنین تلاش خود را به کار خواهد بست و متعهد خواهد شد که اسیر عواوده آزاد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.