آموزش فتوشاپ و انجام کلیه خدمات طراحی عکس و روتوش با فتوشاپ

کار با لایه ها در فتوشاپ

0
کار با لایه ها در فتوشاپ (قسمت اول)

برای مدیریت و تنظیم لایه ها در فتوشاپ، از پالتِ Layer استفاده می کنیم. برای بازکردن پالتِ Layer می توانید کلید F7 را بزنید و یا از منوی Windows گزینه Layer را انتخاب کنید و بر روی آن کلیک کنید.

ایجاد لایه جدید در فتوشاپ:

برای ایجاد لایه جدید در فتوشاپ، کافی است از منوی Layer گزینه New را انتخاب کنید و یا این که از کلیدهای ترکیبی Ctrl+Shift+N استفاده نمایید.

پنهان کردن لایه:

برای پنهان کردن یک لایه، آیکون چشمِ کنارِ لایه را با کلیک کردن بر روی آن غیرفعال نمایید و برای فعال شدن مجدد آن، بر روی جای خالی آن کلیک نمایید.

حذف لایه:

 1. روی نوار رنگی لایه مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه Delete Layer را انتخاب نمایید.
 2. ابتدا لایه مورد نظر را فعال کرده (روی لایه یک بار کلیک می کنیم). سپس روی آیکن سطل زباله که در زیر پنجره لایه ها قرار دارد کلیک می کنیم. به این ترتیب کادری باز می شود که در مورد اطمینان از حذف از ما سوال می پرسد.
 3. ابتدا لایه مورد نظر را فعال کرده، سپس از منوی Layer گزینه Delete Layer را انتخاب می کنیم.

کپی گرفتن از لایه:

 1. از منوی Layer گزینه Duplicate Layer را انتخاب می کنیم.
 2. دو کلید Ctrl+J را همزمان فشار می دهیم.
 3. لایه مربوطه را به طرف آیکن Create New Layer که در زیر پنجره لایه ها است، درگ می کنیم.

چیدمان لایه ها:

ما می توانید در پالت Layer با کشیدن لایه ها به سمتِ بالا و یا پایین مرتبه آن ها را تغییر دهیم و لایه ها را به صورت مرتب آن جور که خودمان می خواهیم تنظیم کنیم.

روشن/ خاموش کردن لایه ها:

برای روشن/خاموش کردن لایه ها (نمایش/عدم نمایش)، در پالتِ لایه ها، بر روی آیکن چشمی (روشن/خاموش کردن لایه ها) که در کنار لایه قرار دارد، کلیک کنید. در صورتی که این چشم را ببنید یعنی آن لایه روشن است و در صورتی که لایه خاموش باشد، شما این چشم را نمی بینید.

کار با لایه ها در فتوشاپ (قسمت دوم)

در قسمت اولِ کار با لایه ها در فتوشاپ، تا حدودی با لایه ها و و کارهایی که می توان بر روی آن ها انجام داد آشنا شدیم. حال به ادامه ماجرا می پردازیم.

لایه بکگراند (Background):

وقتی شما تصویری جدید را با یک بکگراند سفید و یا یک بکگراند رنگی شروع می کنید، پایین ترین لایه در پالتِ لایه ها، لایه بکگراند خواهد بود. هر تصویر تنها یک بکگراند می تواند داشته باشد. محل قرارگیری لایه بکگراند، opacity و یا حالت آمیختگی رنگ در لایه بکگراند قابل تغییر نیست. ولی برای ایجاد این تغییرات می توانید لایه بکگراند را به یک لایه معمولی تبدیل کنید. وقتی که شما یک تصویر جدید را با محتوای Transparent، شروع می کنید، تصویر شما لایه بکگراند نخواهد داشت.

تبدیل لایه بکگراند به لایه معمولی:

 1. در پالت لایه ها روی لایه بکگراند دو بار کلیک کنید و یا این که از منوی Layer گزینه New، فرمان Layer from background را کلیک کنید.
 2. نام لایه را تغییر دهید.
 3. OK کنید.

تبدیل لایه دلخواه به لایه بکگراند:

 1. لایه بکگراندِ فعلی را از حالتِ بکگراند خارج کنید.
 2. لایه مورد نظر جهت قرار گرفتن برای بکگراند را از پالتِ لایه ها انتخاب کنید.
 3. بر روی دستور Layer/New/Layer From Background کلیک کنید.

کار با لایه ها در فتوشاپ (قسمت سوم)

در قسمت دوم، با لایه بکگراند و خصوصیات آن شانا شدیم. حال در ادامه می پردازیم به سایر کارهایی که می توان بر روی لایه ها انجام داد.

 1. انتخاب لایه ها: اگر یک تصویر دارای لایه های زیادی باشد، شما می باید لایه ای را که می خواهید با آن کار کنید، انتخاب نمایید. هر تغییری که شما در تصویر ایجاد می کنید، تنها در لایه فعال اثر می گذارد. برای فعال کردن لایه ای جدید باید آن لایه را انتخاب کنید و لازم است بدانید که در هر لحظه تنها یک لایه می تواند فعال باشد. نام لایه فعال در نوار عنوان پنجره فایل ظاهر می گردد. برای انتخاب یک لایه، یکی از این راه ها را انتخاب نمایید: الف) در پالت لایه بر روی نام یا آیکن لایه مورد نظر کلیک کنید. ب) ابزار Move را از نوار ابزار انتخاب کرده و بر روی تصویر کلیک راست کنید؛ به این ترتیب منویی از اسامی لایه ها و مجموعه ها ظاهر می شود که می توانید لایه مورد نظر خود را از بین آن ها انتخاب نمایید.
 2. متصل کردن لایه ها به یکدیگر: تصور کنید موقعیت دو لایه در صفحه تان باید در کنار هم و فاصله آبجت های موجود در این دو لایه کاملا دقیق و مشخص باشد. حالا شما می خواهید این دو لایه را به صورت همزمان به جای دیگری از صفحه منتقل کنید. برای این کار بهتر است که این دو یا چند لایه را به یکدیگر متصل کنید تا همراه با هم جابجا شوند. به این منظور پس از این که با استفاده از کلید Ctrl، لایه های خود را انتخاب کردید، از پالت لایه ها، گزینه Link Layers را انتخاب کنید.
 3. Merge کردن لایه ها: بعد از این که محتوای لایه ها را تکمیل کردید می توانید لایه ها را به هم بچسبایند و آن ها را به یک لایه تبدیل کنید. برای چسباندن یا Merge کردن دو یا چند لایه با همدیگر به این صورت عمل می کنید: الف) لایه ها یا مجموعه لایه ها را در کنار یکدیگر قرار دهید؛ دقت کنید که هیچ یک از آن ها مخفی نباشند. ب) لایه بالایی را انتخاب کنید. ج) اگر آیتم بالایی انتخاب شده است، از منوی Layers یا از منوی پالت لایه ها گزینه Merge Down را کلیک کنید.
 4. ادغام لایه ها: در صورتی که بخواهید چندین لایه را به یک لایه تبدیل کنید، ابتدا کلید Ctrl را پایین نگه داشته و بر روی لایه های مورد نظر خود در پالت Layers کلیک کنید تا آبی رنگ شوند. حالا با استفاده از کلیدهای ترکیبی Ctrl+E آن ها را به یک لایه تبدیل کنید.
 5. گروه بندی لایه ها: شاید در اوایل کار خیلی برای کرا با لایه ها به مشکل برنخورید، چرا که معمولا در اوایل، تعداد لایه هایتان زیاد نیست و به سرعت لایه های مربوطه را می توانید تشخیص دهید. اما زمانی که تعداد این لایه ها زیاد شد، شما دچار سردرگمی می شوید و به سرعت به لایه مورد نظرتان دسترسی پیدا نخواهید کرد. برای رفع این مشکل شما می توانید لایه های خود را در قالب گروهبندی اختصاصی قرار دهید. مثلا لایه های متون را در یک گروه و لایه های مرببوط به تصاویر را در گروه دیگر قرار دهید. برای گروهبندی لایه ها، ابتدا با پایین نگه داشتن کلید Ctrl لایه های مورد نظر خود را انتخاب نمایید و سپس از پالت Layers گزینه Create New Group را انتخاب کنید و یا پس از انتخاب لایه ها، کلید Ctrl+G را از صفحه کلید فشار دهید.

کار با لایه ها در فتوشاپ (قسمت چهارم- بخش پایانی)

 نظیم نمای پالت Layers:

برای تنظیم حالت نمایش لایه ها در پالت Layers می توانید بر روی یکی از لایه ها کلیک راست کرده و از منوی ظاهر شده گزینه های مربوط به اندازه نمایش تصویر لایه را مشخص نمایید.

قفل کردن لایه ها:

شما می توانید لایه را به صورت کامل و یا قسمتی از آن را قفل کنید. وقتی که لایه قفل شد، یک آیکن قفل در سمت راست نام آن ظاهر می شود. برای قفل کردن تمامی خصوصیات یک لایه، لایه یا مجموعه لایه را انتخاب کنید و در پالت لایه بر روی علامت قفل کلیک کنید.

کد رنگ برای لایه:

کد رنگ برای لایه یا مجموعه لایه ها، باعث آسان تر شدن تشخیص ارتباط لایه ها با همدیگر می شود. برای تخصیص رنگ به لایه یا مجموعه لایه ها، به صورت زیر عمل می کنیم:

 • لایه یا مجموعه لایه ها را در پالت Layers انتخاب می کنیم.
 • یکی از موارد زیر را انجام می دهیم:
 1. Alt را فشرده و بر روی نام لایه یا مجموعه لایه ها دو بار کلیک کنید.
 2. لایه یا مجموعه لایه ها را انتخاب کرده و از منوی Layers یا از منوی پالت Layers، گزینه Layer Properties یا Group Properties را انتخاب کنید.
 • از کادر محاوره ای ظاهر شده و از لیست کشویی، رنگ مورد نظرتان را انتخاب نمایید و بر روی دکمه OK کلیک کنید.

تنظیم Opacity لایه:

Opacity یک لایه، درجه معلوم شده یا تیره شده لایه زیر آن را تعیین می کند. برای تعیین Opacity یک لایه به صورت زیر عمل می کنیم:

 • لایه یا مجموعه لایه ها را در پالت Layers انتخاب می کنیم.
 • یکی از موارد زیر را انجام می دهیم:
 1. در پالت لایه ها، در جعبه متن Opacity، مقداری را وارد کنید و یا لغزنده آن را به محل مورد نظر درگ کنید.
 2. بر روی آیکن لایه در پالت Layers کلیک کنید تا کادر محاورده ای Layer Style ظاهر شود و سپس مقدار Opacity  را تنظیم کنید.
 3. از منوی Layer/ Layer Style گزینه Blending Option را کلیک کنید تا کادر محاوره ای ظاهر گردد و یا اینکه Blending Option را از منوی پالت Layers انتخاب نمایید.

تعیین Fill Opacity:

Fill Opacity، پیکسل های نقاشی شده در لایه یا شکل های کشیده شده روی یک لایه را بدون تاثیر گذاشتن بر جلوه لایه، تحت تاثیر قرار می دهد. برای اعمال Fill Opacity به یکی از روش های زیر عمل می کنیم:

 1. در پالت لایه ها، یک مقدار برای Fill Opacity در جعبه مربوطه وارد کنید یا اینکه لغزنده آن را به موقعیت دلخواه درگ کنید.
 2. آیکن لایه را در پالت Layers دو بار کلیک کنید تا کادر محاوره ای Layer Style ظاهر شود و سپس Fill Opacity را تنظیم کنید.
 3. فرمان Layer/ LAyer Style/ Blending Option و یا از منوی پالت Layers، گزینه Blending Option را انتخاب کنید تا کادر محاوره ای Layer Style ظاهر شود و سپس Fill Opacity را تنظیم نمایید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.